Fakt: Ustawili przetarg na szczepionki?
Kopiuj tekst
Fakt: Ustawili przetarg na szczepionki?

Fakt: Ustawili przetarg na szczepionki?

Od nowego roku wszystkie nowonarodzone dzieci będą szczepione przeciwko pneumokokom. Polsce niezbędna jest zatem duża liczba szczepionek w krótkim czasie.

Z początkiem listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że Minister podpisał rozporządzenie wprowadzające szczepienia przeciwko pneumokokom do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2017 r. wszystkie nowonarodzone dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom, a koszty zakupu szczepionek pokryje minister zdrowia.

Dziennik "Fakt" dotarł do informacji o nieprawidłowościach w przetargu na dostarczenie szczepionek.

"Jeden z koncernów starający się o wygraną w przetargu wysłał do resortu Konstantego Radziwiłła zapytanie, czy można by przyjąć, że mamy w Polsce stan klęski żywiołowej. A ministerstwo orzekło, że owszem! Czyżby władze chciały coś przed nami ukryć? Raczej nie. To po prostu jedyny sposób, by móc legalnie sprzedać w Polsce leki, których nie wyprodukowano na terenie Unii Europejskiej i które nie zostały dopuszczone na terenie Wspólnoty do obrotu." - czytamy na stronie fakt.pl.

Z uwagi na wysoką liczbę potrzebnych szczepionek (1,2 mln) koncern ma sprowadzić je z Azji. W standardowej sytuacji (tzn. nie w stanie klęski żywiołowej) szczepionki musiałyby przejść pełną procedurę rejestracji i badań czy są bezpieczne.

"Co na to resort? Twierdzi, że wykonawca zapewnił, że do oferty dołaczy oświadczenie potwierdzające, że oferowany produkt jest identyczny jak produkt zarejestrowany w Polsce w zakresie składu oraz kopię pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski" - wskazuje "Fakt".

Czytaj więcej - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.