Co przyniesie nowe aptekarzom?
Kopiuj tekst
Co przyniesie nowe aptekarzom?

Co przyniesie nowe aptekarzom?

Jedno środowisko, dwa obozy, wspólne prawo. Zmiany w prawie farmaceutycznym mają wejść w życie już za chwilę.

Rynek apteczny w ostatnim czasie żyje tylko jednym tematem - zmianami w prawie farmaceutycznym (więcej na ich temat - kliknij tutaj). Zmianami, które zrewolucjonizują rzeczywistość farmaceutów. To z jednej strony nadzieja na poprawę bytu aptekarzy niezależnych, z drugiej sporo obostrzeń prawnych.


- W niektórych mniejszych miejscowościach jedna osoba skupia w swoich rękach np. piekarnię, sklep ogólnospożywczy i aptekę. Taki model biznesowy niebawem stanie się niemożliwy (DGP).Politycy działają błyskawicznie. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w listopadzie tego roku. Kolejnym krokiem ma być reforma przygotowywana przez rząd (obecnie pracuje nad nią MZ).


- Tu pojawiają się dwa stanowiska.  To reprezentowane przez sieci apteczne można określić jako biznesowe. Zdaniem przedstawicieli sieci podstawowym zadaniem apteki jest dostarczanie pacjentowi leku. Drugie podejście reprezentowane jest przez samorząd aptekarski oraz indywidualnych aptekarzy. Ich zdaniem kluczowe jest to, jaką rolę pełni farmaceuta. Założenie jest takie, że powinien otoczyć swoich pacjentów opieką farmaceutyczną. Jest nam bliżej do tego drugiego podejścia, w związku z tym przygotowaliśmy projekt ustawy.Został on skonsultowany z Ministerstwem Zdrowia oraz głównym inspektorem farmaceutycznym. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że z obu stron usłyszeliśmy pozytywne opinie. Różnimy się co najwyżej w drobnych szczegółach - Waldemar Buda, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

- Naszym celem nie jest uderzenie w sieci apteczne. Przyświeca nam jedynie chęć dbania o pacjentów. Dlatego też w projekcie wskazaliśmy, że będzie on obowiązywał na przyszłość. Nikogo ustawodawca nie wywłaszczy. Wszyscy, którzy działają uczciwie na rynku i zgodnie z warunkami przyznawanego zezwolenia, będą mogli nadal prowadzić te placówki, które prowadzą - uspokaja Waldemar Buda.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj.
Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.