Czy szczepienia mogłyby być wykonywane w aptekach? – pyta posłanka Iwona Arent. Aktualnie farmaceuci nie posiadają w tym zakresie wystarczającego przygotowania praktycznego – odpowiada wiceminister Maciej Miłkowski.
Zwiększenie roli farmaceutów
Minister nieprzejednany
Wykonywanie szczepień ochronnych powinno odbywać się w gabinetach lekarskich i pielęgniarskich, a nie w aptekach ogólnodostępnych. Z uwagi na ryzyko powikłań każdy pacjent przed szczepieniem jest dokładnie badany, jak również przeprowadzany jest z nim wywiad w oparciu o dokumentację medyczną. Zakwalifikowanie pacjenta doszczepienia odbywa się poprzez przeprowadzenie badania fizykalnego, do którego są uprawnieni lekarze medycyny i pielęgniarki posiadające specjalizację w dziedzinie ochrony zdrowia. Uprawnienia te wynikają z właściwego wykształcenia, a przede wszystkim przygotowania praktycznego zdobytego podczas kilkuletniej nauki. Do prawidłowego i bezpiecznego wykonania iniekcji niezbędna jest praktyczna znajomość anatomii oraz umiejętność reagowania w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – odpowiada wiceminister Miłkowski.
Brak dostępu do dokumentacji
POLECAMY
![Opieka farmaceutyczna w Europie. Polska na szarym końcu [MAPA USŁUG]](https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page/template_background/83247/f004a14114e85a6d5aad08ee87dfeccd.jpg)
Opieka farmaceutyczna w Europie. Polska na szarym końcu [MAPA USŁUG]
Nawet kilkaset milionów rocznie mógłby zaoszczędzić NFZ, gdyby w Polsce została wprowadzona opieka farmaceutyczna. Wiele krajów europejskich świadczy już od dawna usługi z jej zakresu. My pozostajemy na szarym końcu. Kiedy wreszcie do nich dołączymy?
Czytaj więcej

Remdesivir lekiem na COVID-19. Europejska Agencja Leków podjęła decyzję
Remdesivir będzie pierwszym zatwierdzonym lekiem na chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie - donosi Reuters. Skuteczność preparatu potwierdziły dotychczasowe badania. Sprawdził się także w leczeniu gorączki krwotocznej ebola.
Czytaj więcej

Leki kardiologiczne panaceum na COVID-19? Wystartowały testy na polskich pacjentach
Czy powszechnie znane leki kardiologiczne zahamują rozwój zakażenia COVID-19? Zespół naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przekonuje, że wiele na to wskazuje i rozpoczyna badania kliniczne na pacjentach.
Czytaj więcej