Liroy: Legalizacja marihuany medycznej za rządów PiS będzie rechotem historii
Kopiuj tekst
Liroy: Legalizacja marihuany medycznej za rządów PiS będzie rechotem historii

Liroy: Legalizacja marihuany medycznej za rządów PiS będzie rechotem historii

Piotr Liroy – Marzec, poseł Kukiz'15 w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o medycznej marihuanie

Przegraną sprawą jest też legalizacja marihuany medycznej w Polsce? Legalizacji marihuany dla celów medycznych nie chce minister zdrowia, uważając marihuanę za narkotyk.

Szczęśliwie minister Konstanty Radziwiłł jest w mniejszości. Przeprowadzone badania pokazują, że większość Polaków chce legalizacji marihuany medycznej. Świadomość ludzi rośnie. Również w PiS. Tabu zostało przełamane dzięki artykułom w takich gazetach jak „Focus" czy „National Geographic". Również w 2013 r. Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu skierowanym do Sejmu uznał: „Z punktu widzenia określonej grupy obywateli korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej dopuszczenie medycznego wykorzystywania marihuany wymaga rozważenia z uwagi na terapeutyczną przydatność marihuany w pewnych stanach chorobowych".

Powoływanie się dzisiaj na zdanie TK jako argument w próbie przekonania rządzących może okazać się ryzykowne.

Nie można ignorować opinii TK, również ws. konstytucyjności zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakazujących zarówno uprawy, jak i posiadania marihuany. W uświadamianiu Polaków ważne też były działania dr Bachańskiego, który leczył dzieci olejem konopnym w Centrum Zdrowia Dziecka. Dramatyczne były momenty, kiedy umierali pacjenci, którym system nie pomógł. Sprawa Tomasz Kality też pokazuje ludziom, że choroba w której będą potrzebować leczniczej marihuany może dotknąć i ich. Dzisiaj Polacy wiedzę, że marihuana medyczna może pomagać chorym. Mają wiedzę na temat działania marihuany medycznej przy raku i braniu chemii. Starsi, chorzy, ludzie dopytują się o dostępność marihuany medycznej. W głowach Polaków przełom już nastąpił. Teraz czas na przełom w głowach polityków.

Udało się panu przekonać Jarosława Kaczyńskiego do legalizacji marihuany medycznej.

Miałem długie spotkanie z prezesem Kaczyńskim, dużo dłuższe niż planowano, i wydaje mi się, że prezes jest za medyczną marihuaną. To dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu doszło do refundacji leków na bazie marihuany. Prezes był zdziwiony, kiedy zwróciłem uwagę, że nie ma refundacji. W ciągu tygodnia po naszym spotkaniu refundacja została wprowadzona. Byliśmy również na spotkaniu z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim, który zakomunikował, że Ministerstwo Sprawiedliwości szuka dobrych rozwiązań legislacyjnych dla legalizacji marihuany. Jak widać, po stronie PiS jest dobra wola. Po stronie innych ugrupowań również.

Cały wywiad przeczytasz na stronie rp.pl - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.