Czy powszechnie znane leki kardiologiczne zahamują rozwój zakażenia COVID-19? Zespół naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przekonuje, że wiele na to wskazuje i rozpoczyna badania kliniczne na pacjentach.
Ruszyły testy na ludziach
W piątek 15. maja planujemy włączyć pierwszych chorych z COVID-19 leczonych w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który jest partnerem strategicznym projektu – mówi „Magazynowi Aptekarskiemu” prof. Jacek Kubica.
Wyścig po lek na COVID-19
Tak wirus infekuje neurony węchowe
- Tak zwane komórki podporowe, które są istotną częścią nabłonka węchowego, gdyż współpracują metabolicznie z neuronami węchowymi, pomagając niejako neuronom odbierać bodźce zapachowe – tłumaczy prof. Rafał Butowt cytowany w komunikacie uczelni. - Jednym słowem: jako pierwsi na świecie postawiliśmy hipotezę, że uszkodzenie węchu u pacjentów z COVID-19 następuje poprzez uszkodzenie tych komórek podporowych. W konsekwencji neurony węchowe nie mogą prawidłowo funkcjonować. Zatem SARS-CoV-2 nie uszkadza neuronów węchowych bezpośrednio, ale pośrednio.
Alicja Cichocka-Bielicka
redaktor
POLECAMY

Feler leków na COVID-19 - cios prosto w serce. Zawiedzione nadzieje wobec chlorochiny?
Dwie substancje czynne leków stosowanych przy COVID-19 mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca - alarmuje Europejska Agencja ds. Leków. Czy to oznacza, że nadzieje pokładane w chlorochinie i jej pochodnej zostały ostatecznie pogrzebane?
Czytaj więcej

Rękawice - towar z wysokiej, niedostępnej półki. Jak po nie sięgnąć?
Joanna Posadzy product manager w firmie SORIMEX - producenta wyrobów medycznych, w tym rękawic jednorazowych - mówi o kłopotach z dostępnością tego produktu, spekulacyjnych cenach i uzależnieniu światowego rynku od fabryk w Azji.
Czytaj więcej