Osobisty farmaceuta dla każdego | #AptekaPrzyszłości 
Osobisty farmaceuta dla każdego | #AptekaPrzyszłości 

Osobisty farmaceuta dla każdego | #AptekaPrzyszłości 

Opublikowany

eFarmaceuta ruszył z botem w aplikacji Facebooka. Teraz zapytasz o właściwości leku przez Messengera i otrzymasz natychmiastową odpowiedź

Liczba użytkowników, którzy posiadają aktywne konto na Facebooku to dziś w Polsce ponad 14 milionów osób, Messengera natomiast ponad 7 milionów. Potencjał tego narzędzia jest zatem nie do zakwestionowania.
Nie jest dziwne zatem, że także obszar farmacji coraz chętniej wykorzystuje internet do tworzenia narzędzi ułatwiających życie pacjentom. Jednym z nich jest facebookowa usługa eFarmaceuta.

Usługa ta jest jednym z ponad 30 tysięcy botów na świecie, które funkcjonują aktualnie w ramach Messengera, ale jedynym w Polsce w tej kategorii. Daje ona swoim użytkownikom do dyspozycji dokumentację blisko 9 tys. produktów farmaceutycznych spośród 15 tys. zarejestrowanych w kraju. A zatem ma opracowaną znaczącą większość z nich. Ponad 5 tys. rekordów w bazie eFarmaceuty stanowią leki na receptę. Po około tysiącu dokumentacji i opisów dotyczy suplementy diety, kosmetyki i - co najważniejsze - leki bez recepty. Oprócz opisów, użytkownicy mają dostęp również do opinii wystawionych lekom na stronie internetowej eFarmaceuta.pl.

– Nad bazą leków, obejmującą również opinie samych pacjentów, czuwa zespół portalu, w skład którego wchodzi na stałe trzech farmaceutów – mówi Marcin Jędrzejczak, dyrektor operacyjny w eFarmaceuta.pl. – To nas wyróżnia na tle rynku portali o tematyce medycznej. Postawiliśmy na jakość opinii oraz merytoryczne przygotowanie autorów. Wierzymy, że to da największą wartość użytkownikowi – dodaje.

Jak skorzystać z usługi?
Korzystając z komputera, wystarczy wejść na profil eFarmaceuty na FB i kliknąć w przycisk "wiadomość":


a następnie wybrać czy chcemy dowiedzieć się czegoś o konkretnym leku czy może zadać pytanie:


Po wybraniu opcji "Sprawdź lek" musimy podać jego nazwę:

a następnie informacje jakie nas interesują:

Wówczas natychmiast otrzymujemy konkretne dane.

W przypadku korzystania z usługi z komórki, wystarczy, że rozpoczniemy rozmowę poprzez wpisanie w okno dialogowe nazwy leku - w ten sposób inicjujemy dalszy proces.

Czy narzędzie spotka się z zainteresowaniem pacjentów? Czy bot jest w stanie zastąpić wiedzę farmaceuty?
W naszej opinii pacjenci nadal będą woleli porady udzielane bezpośrednio przez specjalistę, który podpowie czy lek rzeczywiście jest odpowiedni dla danej osoby, na określone schorzenie. Aplikacja jednak, może być dobrym rozwiązaniem w sytuacjach, w których pacjent poszukuje informacji szybko - gdy np. wyrzucił ulotkę, a chce skorzystać ze sprawdzonego źródła wiedzy.


Aby przeczytać więcej o tym jak działa bot - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij