Przyszłość polskiego aptekarstwa - decyzja należy do MZ
Kopiuj tekst
Przyszłość polskiego aptekarstwa - decyzja należy do MZ

Przyszłość polskiego aptekarstwa - decyzja należy do MZ

Komentarz Prezes NRA do propozycji zmian w prawie farmaceutycznym (wywiad)

- To Ministerstwo Zdrowia musi się zastanowić, jaki model aptekarstwa chce wprowadzić w Polsce. Przede wszystkim trzeba o tym zdecydować patrząc przez pryzmat pacjenta. Są kraje, w których działalność aptek jest ściśle regulowana przez państwo i takie, w których decyduje wyłącznie wolny rynek. Tak jest na przykład w Norwegii, gdzie na rynku dominują trzy sieci apteczne i żaden indywidualny aptekarz nie ma szans na rozpoczęcie działalności, mimo że są miejsca, w których brakuje aptek. Zdarza się, że Norwegowie muszą jechać po leki wiele kilometrów od domu. Ale to są konsekwencje całkowitej swobody, jaką państwo zostawiło na tym polu przedsiębiorcom - E. Piotrowska-Rutkowska.

- Projekt zakłada przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za prowadzenie aptek, co w praktyce oznacza powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, w której pacjent jest w centrum uwagi. Tego rodzaju regulacje od wielu lat istnieją choćby we Francji i w Niemczech.

Przeczytaj cały wywiad - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.