Marek Tomków: Czas uzdrowić schorowany rynek
Kopiuj tekst
Marek Tomków: Czas uzdrowić schorowany rynek

Marek Tomków: Czas uzdrowić schorowany rynek

Wiceprezes NRA o ustaleniach zespołu parlamentarnego ds. regulacji rynku farmaceutycznego

„Na propozycje takich rozwiązań czekaliśmy kilkadziesiąt lat. Z ogromnym uznaniem podchodzimy do tego, co zaproponowali posłowie w kwestii zmiany Prawa farmaceutycznego” – komentuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
„Magazyn Aptekarski” poprosił wiceprezesa Tomkowa o odniesienie się do wczorajszych ustaleń parlamentarnego zespołu ds. rynku farmaceutycznego.

 - Po pierwsze, ważne jest dla nas to, że wreszcie zauważono szereg patologii występujących na tym rynku. Po drugie, zapadła decyzja, że rynek ten czas już zacząć naprawiać, przede wszystkim w interesie pacjentów – mówi Tomków.  - Wprowadzenie tych przepisów jest szansą na eliminację wielu patologii, takich jak zwiększone wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia, nieuczciwa gra rynkowa pacjentem i odwrócony łańcuch dystrybucji. Cieszy nas to przede wszystkim dlatego, że apteka będzie miała właściwą przypisana jej rolę jako placówka ochrony zdrowia, a nie tylko sklep z lekami.

Jak zauważa Marek Tomków, te propozycje idealnie wpisują się w katalog postulatów rozważanych wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia, mających na celu uzdrowienie schorowanego rynku, tj. ograniczenie obrotu pozaaptecznego czy wprowadzenie opieki farmaceutycznej.

- Przyjęcie kryteriów geograficzno-demograficznych z uwzględnieniem farmaceutów w strukturze własnościowej apteki ma zabezpieczyć nie tylko zdrową konkurencję i lepszą dostępność do leków, ale też chronić rynek strategiczny jakim jest rynek zaopatrzenia 38 mln Polaków w leki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w dzisiejszej sytuacji politycznej tak ważny rynek nie może być przekazany nierozważnie ani w ręce monopolu, ani obcego kapitału  - podsumowuje wiceprezes NRA.

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.