NRA komentuje sponsorowany tekst PharmaNet-u
Kopiuj tekst
NRA komentuje sponsorowany tekst PharmaNet-u

NRA komentuje sponsorowany tekst PharmaNet-u

Apteki sieciowe w Pulsie Biznesu: 51% może dla pacjentów oznaczać mniejszą dostępność leków i niższe ceny. 

Przedstawiciele aptek sieciowych 7 października opublikowali w Pulsie Biznesu sponsorowany tekst na temat monopolizacji rynku farmaceutycznego - "Monopolizacja rynku – to się nie może udać". Czytamy w nim, że "Pacjenta nie interesuje, kto jest właścicielem apteki tylko,(…) żeby leki były tanie”.  Marcin Piskorski wskazuje natomiast, że zasada 51% to "koncepcja przestarzała i współcześnie się nie sprawdza. Teraz Państwo tworzy warunki prawne do prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania usług."

Naczelna Rada Aptekarska nie przemilczała ani faktu, sponsorowanej formy treści, która powstała na bazie "raportu Fundacji Republikańskiej, sporządzonego na zamówienie lobbystów skupionych wokół Phama.NET-u", ani tego, że rzeczona w tekście troska o pacjenta jest raczej troską o własną sprzedaż.

"Przypomnijmy, tanie leki to jednak nie zasługa sieci aptecznych tylko ministra zdrowia i ustawodawcy, który w 2012 r. nowelą ustawy refundacyjnej wprowadził sztywne ceny i marże na leki refundowane, stanowiące znaczną część obrotu większości aptek. Dzięki temu pacjenci mogą dziś w każdej aptece – a więc sieciowej i indywidualnej - nabyć po tej samej cenie ponad 3,5 tys. leków. Taniej mogą za to kupić suplementy diety w aptece sieciowej, pod warunkiem, że skorzystają z szumnie ogłaszanych „promocji” na inne produkty. Na efekt zabiegów marketingowych nie trzeba długo czekać – taniej znaczy, drożej. Drożej, przede wszystkim dla pacjenta, który opuszcza aptekę z pustym portfelem, ale też z (mylnym) przekonaniem, że właśnie przed chwilą zainwestował w swoje zdrowie, kupując garść wysokomarżowych suplementów diety" - czytamy na stronie NRA.

Cały tekst - kliknij tutaj.

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.