Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili dziś, że obowiązujące obostrzenia związane z koronawirusem zostają przedłużone - w większości o kolejne dwa tygodnie.
- Do 19 kwietnia: wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.
- Od 16 kwietnia do odwołania: wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.
- Do 19 kwietnia: ograniczenia korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.
- Do odwołania: obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Wyłączone są zakłady pracy.
- Do 19 kwietnia: dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
- Do 19 kwietnia: przedłużone obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług (z wyjątkiem m. in. branży spożywczej, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, art. dla zwierząt; w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte). Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach.
- Do 26 kwietnia: przedłużone zamknięcie szkół (terminy egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego będą przesunięte - o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów), wstrzymanie ruchu lotniczego, a także ruchu kolejowego międzynarodowego. Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole na granicach i obowiązkową kwarantannę.
- Do odwołania: ograniczenia dot. imprez masowych.
- Do 3 maja: zamknięte będą granice. Obowiązywać będą te zasady jak do tej pory.
- Do 19 kwietnia: W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste.

Farmaceuci bez przywilejów? Lidl zmienia zdanie pod naszej interwencji
Lidl wprowadził kasy pierwszeństwa dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników walczących z COVID -19. W wykazie uprzywilejowanych klientów nie znaleźli się jednak pracownicy aptek. Dopiero na prośbę Magazynu Aptekarskiego do tej listy sieć sklepów dodała działających od pocz...
Czytaj więcej