Pielęgniarki unikają wypisywania recept
Pielęgniarki unikają wypisywania recept

Pielęgniarki unikają wypisywania recept

Opublikowany

W kujawsko pomorskim od początku roku recepty wypisało tylko 10 pielęgniarzy i jedna położna.

Przepis, który wszedł w życie z początkiem tego roku jest praktycznie martwy. Choć pielęgniarki, które maja uprawnienia mogą wypisywać recepty na określone leki to tego nie robią. W województwie Kujawsko-Pomorskim tylko 85 osób zgłosiło się do regionalnego oddziału NFZ z chęcią wypisywania recept.

Oczywiście, nie każda pielęgniarka czy położna może po prostu wypisać receptę. Tylko pielęgniarka lub położna z tytułem magistra lub posiadająca specjalizację, która przeszła szkolenie, zgodnie z przepisami może ordynować pacjentom określone leki. Natomiast pielęgniarki i położne, które mają licencjat, mogą tylko (o ile przejdą szkolenie) przedłużać recepty na to, co wcześniej zaordynował lekarz.
Pielęgniarki i położne po skończeniu szkolenia nie mogą od razu wystawiać recept refundowanych. Muszą wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby dostać „przydział” na numery recept.

- Nasza izba przeprowadziła jak dotąd dwie tury takich szkoleń. Po 25 osób każde. W piątek 7 października rusza kolejne - mówi redakcji "Nowości" Tomasz Krzysztyniak, przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu. - Program szkoleń jest finansowany ze środków unijnych.

Obecnie mało kto garnie się do tego, aby wziąć w nich udział. Niestety, za dodatkowo wykonywane obowiązki pielęgniarki nie otrzymują pieniędzy, a biorą na siebie dość sporą odpowiedzialność. Do tego jeśli recepta zostanie błędnie wypisana - mogą na nie zostać nałożone kary.

- Do nas na razie zgłosiło się z całego województwa 77 pielęgniarek i osiem położnych, które skończyły kurs i są uprawnione do wypisywania recept, z tego dziewięć pań jest z Torunia - wskazuje Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ.

Czytaj więcej na portalu nowosci.com.pl.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.