- Środowisko aptekarskie województwa kujawsko-pomorskiego zwróciło mi uwagę na ogólnopolski problem „słupowania” w polskich aptekach - mówi poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. - To zdecydowanie negatywny proceder wymierzony w bezpieczeństwo polskiego pacjenta. Narzędzia do walki z tym negatywnym zjawiskiem nie są jednak wystarczające.
Chodzi o uchwałę Krajowego Zjazdu Aptekarzy, która zakazuje sieciom aptecznym wykorzystywanie magistra farmacji w charakterze „słupa” i nakłanianie go do otwarcia na własne nazwisko apteki, która w rzeczywistości będzie finansowana i zarządzana przez sieć - wskazuje poseł Lewicy.
Jak zbadał ZAPPA (Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek), „farmaceuta-słup” często robi to za pieniądze sieci aptecznej, która albo zatrudnia go potem w tej aptece, albo wymaga od niego tylko nazwiska, tytułu i pieczątki, a biznes koordynuje sama - pisze poseł do ministra.
Przy 100–120 inspektorach farmaceutycznych w skali kraju trudno skontrolować 14,3 tys. aptek. W efekcie Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest bezradny a nieuczciwi przedsiębiorcy masowo łamią prawo - zauważa Kwiatkowski.
- Ile aptek, w latach 2017-2020 na podstawie decyzji administracyjnych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych zostało zamkniętych na podstawie art. 99 ust.3 Prawa Farmaceutycznego, który nakazuje nadzorowi farmaceutycznemu odmówić wydania zezwolenia na prowadzenia apteki, jeśli ubiega się o nie przedsiębiorca, który sam albo z innymi w grupie kapitałowej prowadzi apteki, których liczba przekracza 1% w województwie?
- Czy resort pracuje nad nowelizacją Prawa Farmaceutycznego, która penalizowałaby „słupowanie” w aptekach? Jeśli tak, to na jakim etapie są prace legislacyjne?
- Jaka jest liczba zatrudnionych osób w wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych (w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie, Olsztynie, Kielcach, Białymstoku, Gorzowie, Opolu)? Ilu inspektorów farmaceutycznych pracuje w tych inspektoratach? Ile jest wakatów w poszczególnych inspektoratach?
- Ile placówek nadzorują poszczególne wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne? Ile placówek aptecznych przypada na jednego inspektora farmaceutycznego?
- Ile w 2017, 2018 i 2019 r. WIF-y (proszę o podanie danych z podziałem na poszczególne inspektoraty) wydały decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki? Ile z tych decyzji się uprawomocniło?
- Ile w 2017, 2018 i 2019 r. WIF-y (proszę o podanie danych z podziałem na poszczególne inspektoraty) nałożyły kar za brak należytej obsady w aptekach? Jakiej wysokości (ogółem) były to kary?
- Jakie jest średnie wynagrodzenie miesięczne inspektora farmaceutycznego w poszczególnych inspektoratach? Czy resort planuje zwiększenie wysokości wynagrodzeń dla inspektorów?

Co zyskają farmaceuci? Specustawa koronawirusowa idzie do poprawki
Po 25 dniach od uchwalenia specustawa w sprawie koronawirusa zostanie znowelizowana. Sejm zajmie się nią w piątek. Nowelizacja przepisów pozwoli farmaceutom możliwość wystawiania recept farmaceutycznych sobie lub swojej rodzinie.
Czytaj więcej