Michał Byliniak, prezes OIA w Warszawie i wiceprezes NRA, podczas piątkowego live-u na Facebooku przedstawił działania samorządu aptekarskiego w związku z pandemią koronawirusa oraz odpowiadał na pytania farmaceutów.
- Zanim pojawił się pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce – do aptek dotarł plakat z instrukcjami dla pacjentów, informacje o oddziałach zakaźnych oraz kontakcie do stacji sanitarno-epidemiologicznych
- W związku z problemami z dostępnością płynów dezynfekujących, dzięki wsparciu PTFarm została przygotowana monografia do Farmakopei, pozwalająca na wykonanie leku aptecznego w aptece. Michał Byliniak przyznał jednocześnie, że ceny surowców do wytworzenia tej receptury osiągnęły zawrotne wartości.
- Samorząd zabiegał o zapewnienie aptekom płynności finansowej. Obecnie refundacja wypłacana jest już po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku
- Przez zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków jest obecne dużo mniejsza obsada aptek, również wielu farmaceutów w wieku 60+ i emerytalnym, którzy pracowali w aptekach, w obawie o swoje zdrowie, postanowiło zostać w domu. Na stronie OIA w Warszawie znajduje się informacja, kogo należy zawiadomić w razie zmiany rozkładu godzin pracy w aptece.
- Izba apelowała do przedsiębiorców o zabezpieczenie personelu aptek, pisma zostały skierowane również do wojewodów „Apteka nie musi wydawać leków przez okienka do sprzedaży nocnej. Zachęcam, aby te rekomendacje traktować w sposób elastyczny, każdy lokal jest inny i potrzebuje innych rozwiązań, należy szukać własnych i takich, które najlepiej zabezpieczą personel” – przekonywał Michał Bylinik. „Nie wszyscy przedsiębiorcy zabezpieczyli apteki zgodnie z naszymi wytycznymi lub zgodnie z oczekiwaniami pracowników apteki. Prosimy, aby w momencie, kiedy Państwo nie zostaliście zabezpieczeni, przekazać nam taką informację, oczywiście anonimowo – my będziemy starali się reagować, działać, wpływać na przedsiębiorców”
- Do aptek docierają właśnie 5-litrowe płyny do dezynfekcji Polfy Tarchomin (efekt dyskusji samorządu z MZ) „Przypominam – to nie są płyny do sprzedaży, tylko na potrzeby apteki. Rozmawiamy z MZ, aby ta dostawa nie była jednorazowa”
- Maseczki powinny być noszone tylko przez osoby chore, by nie zarażać innych – jednak w zależności od kraju te rekomendacje są różne – noszenie masek przez osoby zdrowe, nie jest błędem, to dodatkowe zabezpieczenie. Problemem jest jednak kwestia ich dostępności, nawet dla szpitali. „Mamy nadzieję, że wkrótce i takie zabezpieczenie do Państwa trafi. Wnioski dotyczące zarówno zapewnienia aptekom maseczek, jak i rękawiczek zostały wysłane do MZ i do wojewodów” – zapewnił Michał Byliniak.
- Uruchomienia zapisów specustawy – ogłoszenia cen urzędowych na środki zabezpieczające. Ceny maseczek poszybowały znacząco w górę – pacjenci myślą, że to aptekarze narzucają taką marżę, co bezpośrednio, niekorzystnie wpływa na wizerunek całej grupy zawodowej. „Zachęcamy, by ostrożnie podchodzić do różnego rodzaju ofert zakupu masek, rękawiczek, płynów dezynfekujących od podmiotów, których Państwo nie znacie. Zdarzały się przypadki oszustw, sytuacje w których żądano od farmaceutów przedpłat – może to skutkować tym, że po wpłacie pieniędzy takiego towaru nie zobaczymy na oczy” – ostrzegał prezes OIA w Warszawie.
- Cen urzędowych trzeba będzie przestrzegać i będzie to dodatkowe obciążenie dla aptek. Być może trzeba będzie również ograniczać liczbę opakowań wydawanych pacjentom. Trwają rozmowy z CSIOZ odnośnie narzędzia, które musiałoby zostać dostarczone, by takie ograniczenia móc realizować.
- Mogą pojawić się częściowe braki leków (pracownicy hurtowni też często korzystają z prawa do opieki; dostawy stoją na granicach)
- Część placówek POZ ograniczyło swoje godziny otwarcia lub działa na telefon, wielu pacjentów ma problem z uzyskaniem recept na kontynuację leczenia. „Zachęcamy, abyście Państwo wystawiali recepty farmaceutyczne, by pomóc pacjentom, proszę nie bać się korzystać z tego uprawnienia” – zaapelował Michał Byliniak.
Pytania od farmaceutów. Odpowiada Michał Byliniak

Lekcja z koronawirusa. Co trzeba zrobić po epidemii?
W kryzysie nadchodzi moment refleksji, czy należy trzymać się kurczowo dotychczasowych norm, czy też w wyjątkowych sytuacjach trzeba je poluzować lub od nich odejść. Są jednak branże, które nie mogą i nie powinny sobie na to pozwolić, np. branża farmaceutyczna.
Czytaj więcej