Kierowco! Nieznajomość treści ulotki nie zwalnia od odpowiedzialności
Kopiuj tekst
Kierowco! Nieznajomość treści ulotki nie zwalnia od odpowiedzialności

Kierowco! Nieznajomość treści ulotki nie zwalnia od odpowiedzialności

Jeśli prowadzisz auto i zażywasz leki, jesteś zobowiązany znać zalecenia w kwestii ich spożycia.

Dowiedział się tego na własnej skórze kierowca, który wsiadł "za kółko" po zażyciu tabletek na bezsenność i zasnął powodując kolizję.
Sąd pierwszej instancji uniewinnił go od zarzucanego mu czynu tłumacząc, że "oskarżony nie miał świadomości, że prowadząc samochód znajdował się pod wpływem środka odurzającego”. Lekarz rzeczywiście nie poinformował pacjenta o składzie leku.
Prokurator wniósł jednak apelację od wyroku wskazując, że kierowca wiedział o tym, że po zażyciu wskazanych leków nie powinien prowadzić auta. I wcale wiedza o składzie leku nie była do tego niezbędna.
"W analizowanej sprawie istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia czynu z zamiarem ewentualnym. Mężczyzna wiedział, że od spożycia tabletek minęło za mało czasu, wiedział także, że leku nie można łączyć z alkoholem, a mimo to złamał zalecenia zapisane w ulotce i postanowił prowadzić samochód." - czytamy w DGP.

"Zadaniem medykamentów przepisywanych na bezsenność jest ułatwienie pacjentom zapadnięcia w sen. Mężczyzna powinien wiedzieć, że po tego typu lekach może pojawić się senność i obniżona koncentracja."

Czytaj więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.