Zamiast szamponów i kosmetyków będzie opłata za wydanie leku?
Zamiast szamponów i kosmetyków będzie opłata za wydanie leku?

Zamiast szamponów i kosmetyków będzie opłata za wydanie leku?

Opublikowany

"Rzeczpospolita" dotarła do założeń nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne. Wśród nich znalazła się likwidacja sprzedaży wyrobów niemedycznych takich jak szampony czy kosmetyki.

Dążeniem wiceministra zdrowia - Krzysztofa Łandy jest to, aby apteka była miejscem rzeczywistej pomocy pacjentowi, miejscem fachowej porady i dobrania odpowiednich farmaceutyków, a nie drogerią.

Wiadomo jednak, że dodatkowo sprzedawane szampony, kosmetyki - określane potocznie przez wiceprezesa NRA jako "żelazka", przynoszą dodatkowy, niemały zysk aptekarzom. Z tego też powodu ministerstwo rozważa wprowadzając powyższą zmianę, ustalenie opłaty dyspensyjnej, czyli stałej kwoty, którą płaciłby pacjent za wydanie leku.

Nawet jeśli resort wyłączy z opłaty grupy wrażliwe społecznie – seniorów, dzieci, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne – powinna ona stanowić poważny zastrzyk finansowy - czytamy w artykule Rzeczpospolitej.

Oczywiście to na razie pomysł, który musi zostać przedyskutowany z farmaceutami, instytucjami reprezentującymi środowisko aptekarzy i branżę.

To jedna z wielu zmian rozważana przy okazji nowelizacji ustawy. Obecnie szeroko rozmawia się o ograniczeniu sprzedaży leków na stacjach benzynowych i w marketach. Do tego dochodzą przepisy antykoncentracyjne oraz jak najszersze działania mające pozwolić farmaceutom na pełnienie opieki farmaceutycznej. Realnej opieki farmaceutycznej.


Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu krajach europejskich i powoduje spadek ilości spożywanych leków, ponieważ wynagrodzenie farmaceuty nie jest zależne od tego, jakie leki sprzeda - Marek Tomków dla Rzeczpospolitej.

Czytaj więcej:
Leki znikną ze stacji benzynowych i sklepów - kliknij tutaj.
Pod pojęciem „żelazka” rozumiemy śmieciowe suplementy - kliknij tutaj.
Komunikat Ministerstwa Zdrowia - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij