Zamiast szamponów i kosmetyków będzie opłata za wydanie leku?
Kopiuj tekst
Zamiast szamponów i kosmetyków będzie opłata za wydanie leku?

Zamiast szamponów i kosmetyków będzie opłata za wydanie leku?

"Rzeczpospolita" dotarła do założeń nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne. Wśród nich znalazła się likwidacja sprzedaży wyrobów niemedycznych takich jak szampony czy kosmetyki.

Dążeniem wiceministra zdrowia - Krzysztofa Łandy jest to, aby apteka była miejscem rzeczywistej pomocy pacjentowi, miejscem fachowej porady i dobrania odpowiednich farmaceutyków, a nie drogerią.

Wiadomo jednak, że dodatkowo sprzedawane szampony, kosmetyki - określane potocznie przez wiceprezesa NRA jako "żelazka", przynoszą dodatkowy, niemały zysk aptekarzom. Z tego też powodu ministerstwo rozważa wprowadzając powyższą zmianę, ustalenie opłaty dyspensyjnej, czyli stałej kwoty, którą płaciłby pacjent za wydanie leku.

Nawet jeśli resort wyłączy z opłaty grupy wrażliwe społecznie – seniorów, dzieci, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne – powinna ona stanowić poważny zastrzyk finansowy - czytamy w artykule Rzeczpospolitej.

Oczywiście to na razie pomysł, który musi zostać przedyskutowany z farmaceutami, instytucjami reprezentującymi środowisko aptekarzy i branżę.

To jedna z wielu zmian rozważana przy okazji nowelizacji ustawy. Obecnie szeroko rozmawia się o ograniczeniu sprzedaży leków na stacjach benzynowych i w marketach. Do tego dochodzą przepisy antykoncentracyjne oraz jak najszersze działania mające pozwolić farmaceutom na pełnienie opieki farmaceutycznej. Realnej opieki farmaceutycznej.


Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu krajach europejskich i powoduje spadek ilości spożywanych leków, ponieważ wynagrodzenie farmaceuty nie jest zależne od tego, jakie leki sprzeda - Marek Tomków dla Rzeczpospolitej.

Czytaj więcej:
Leki znikną ze stacji benzynowych i sklepów - kliknij tutaj.
Pod pojęciem „żelazka” rozumiemy śmieciowe suplementy - kliknij tutaj.
Komunikat Ministerstwa Zdrowia - kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.