Stworzenie w aptece strefy buforowej dla pacjentów obsługujących aptekę, dezynfekcja powierzchni eksponowanych, wydawanie leków przez okienka ekspedycyjne służących do nocnej obsługi pacjentów – to niektóre z zaleceń NIA dla farmaceutów, mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia ich koronawirusem COVID-19. Co sądzą o nich farmaceuci?
Szyby i plexi

Koronawirus. "Niepotrzebne czynności" paraliżują hurtownie farmaceutyczne. Trzeba poluzować przepisy!
Braki produktów, gigantyczna liczba kopii odmów realizacji zamówienia, absencja pracowników - z takimi trudnościami w obliczu koronawirusa zmagają się hurtownie. Bez poluzowania przepisów pod znakiem zapytania stoi ciągłość i częstotliwość dostaw leków i innych produktów...
Czytaj więcej
Rekomendacje NIA
- A jak Wam się podoba to bieganie od okienka do komputera, od komputera do półek, kody, pesele, kasa? Jak to wygląda w praktyce? A do tego jeszcze przeciąg…- pyta jedna z użytkowniczek forum.
- Przez okienko i tak narażamy się na kontakt droga kropelkową z druga osoba, wolę szyby i pojedyncze osoby w aptece – odpowiada inna farmaceutka.
- Tez mnie to zastanawia – przez okienko pacjent prawie wkłada głowę do apteki i wrzeszczy ile sił i niestety przez to pluje… My na razie wpuszczamy pojedynczo i mamy szyby.
- My od wczoraj mamy plexi – zespół bardziej zadowolony, bo wczorajsze bieganie dało w kość.
- była próba (obsługi przez okienko – przyp. red), ale przy takim ruchu lepiej wpuszczać pojedynczo i zachowywać odległość. Przez okienko jesteś jeszcze bliżej pacjenta.

Środki dezynfekujące produkowane w aptekach będą kosztować majątek!
Opracowanie monografii narodowej dla preparatu antyseptycznego do Farmokopei Polskiej daje zielone światło do wykonywania przez apteki takich środków. Problem w tym, że ich cena może być bardzo wysoka, wręcz odstraszająca.
Czytaj więcej