KRRiT bije na alarm! Reklamy leków w TV to często manipulacja
Kopiuj tekst
KRRiT bije na alarm! Reklamy leków w TV to często manipulacja

KRRiT bije na alarm! Reklamy leków w TV to często manipulacja

Ponad 1,4 miliarda złotych zarobiły 4 największe polskie stacje telewizyjne na reklamie leków i produktów zdrowotnych


W ciągu ostatnich 18 lat liczba reklam wzrosła trzykrotnie, a liczba reklam z sektora produkty zdrowotne i leki wzrosła o blisko 20 razy! Jesteśmy zalewani, wręcz terroryzowani reklamami medykamentów. W jednym bloku reklamowych możemy nierzadko naliczyć ich od 10 do 15! Czy powinniśmy się bać?

Z raportu opracowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że firmy reklamujące farmaceutyki wykorzystują pewne luki w świadomości pacjentów i wprowadzają ich w błąd. Wśród takich elementów KRRiT wymienia:

  • dualizm produktu, czyli istnienie pod tą samą lub zbliżoną nazwą produktu leczniczego i suplementu diety, co sugeruje ich podobne właściwości i zastosowanie


Tylko 4 z 32 reklam suplementów diety zawierały informację słowną, która wskazywała jednoznacznie, że produkt jest suplementem diety. W pozostałych przypadkach, informacja ta była zwykle nieczytelna.

  • odwoływanie się przez producentów się do autorytetu lekarza lub farmaceuty, co może stanowić nadużycie zaufania odbiorcy
  • stosowanie w reklamach wyrobów medycznych sformułowań wskazujących na lecznicze właściwości produktu, takie jak: „przełom w leczeniu”, „zwalczanie infekcji”, „moim pacjentkom”.

Obecnie jedynie co piąty dorosły Polak konsultuje swoją decyzję zakupową czy zażycie leku bez recepty z lekarzem lub farmaceutą!Informacje pochodzą z portalu - efarmaceuta.pl.

***
Twórcy portalu eFarmaceuta.pl zachęcają do wzięcia udziału w akcji „Oceniamy produkty farmaceutyczne z mass mediów” w szczególnym ujęciu suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych wzbogaconych oraz środków spożywczych
specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Znajdź produkt w katalogu Produkty z reklam telewizyjnych i zostaw swoją opinię!
Powiązane artykuły
Wizerunek aptekarza w reklamach internetowych

Nie zobaczycie ich w telewizji i prasie drukowanej, nie usłyszycie w radiu, ale internet wręcz pęka w szwach od reklam rozmaitych produktów, które rzekomo leczą wszelkie choroby.Na domiar złego często wykorzystuje się w nich wizerunek farmaceutów i lekarzy. Mechanizmy działania są dwa: albo podważa się wiedzę i doświadczenie tych grup zawodowych, albo wykorzystuje ich autorytet, zatrudniając przebierańców do promowania danych substancji.
"Ustawa refundacyjna zabiła apteki"

Paulina Kieszkowska-Knapik w gorącej dyskusji na temat pomysłu wycofania z aptek suplementów i kosmetyków
Jest reklama, jest biznes

Im bardziej popularna dolegliwość, a kolejka do lekarza specjalisty dłuższa, tym więcej pudełek tabletek schodzi z regałów w supermarketach.
Co wiemy o autyzmie? Jaką farmakoterapię stosuje się u chorych?

Autyzm jest chorobą o podłożu neurologicznym rozpoznawaną najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci. Najczęstszymi objawami autyzmu są m.in: opóźnienie mowy i funkcji językowych, zaburzenia behawioralne, problemy ze skupieniem się na danej czynności, trudności z zasypianiem, a także zaburzenia odżywiania. Liczne są przypadki wycofania komunikacyjno--werbalnego, braku kontaktu wzrokowego, zaburzenia relacji społecznych, zachowania nieadekwatnego do zaistniałej sytuacji (śmiech, smutek, refleksja itp.).
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.