Lekarz rodzinny będzie kierował nas do KONKRETNEGO specjalisty?
Kopiuj tekst
Lekarz rodzinny będzie kierował nas do KONKRETNEGO specjalisty?

Lekarz rodzinny będzie kierował nas do KONKRETNEGO specjalisty?

Dyskusja po artykule Rzeczpospolitej na temat zmian w ustawie o POZ

Po artykule, który pojawił się na łamach Rzeczpospolitej zawrzało. Likwidacja ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS)? Brak możliwości samodzielnego wybrania lekarza specjalisty przez pacjenta? Zabrzmiało groźnie.

- Medyk pierwszego kontaktu nie tylko zdecyduje, czy pacjent wymaga leczenia u specjalisty, i sam go do niego skieruje, ale od 1 stycznia 2019 r. będzie dysponował tzw. budżetem powierzonym na badania diagnostyczne, na które dziś kierują specjaliści. – W praktyce oznacza to likwidację poradni specjalistycznych, bo pacjent pójdzie do tego lekarza, z którym jego rodzinny podpisze umowę - czytamy na portalu Rzeczpospolitej.

Dodatkowo dowiadujemy się o tym, że AOS zostanie zlikwidowany co przeniesie ciężar diagnostyki leczenie na lekarzy rodzinnych.

Ministerstwo Zdrowia zareagowało na tę publikację, wyjaśniając przy tym cel zmiany ustawy o POZ:

- Zapewniamy, że wyodrębnienie budżetu powierzonego na dwa realizowane przez POZ zadania: badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną nie spowoduje likwidacji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Projekt nie zmienia zasad kierowania pacjentów do lekarzy specjalistów, a do lekarzy ginekologów nie są wymagane skierowania. Nie będzie także skutkował koniecznością zawierania umów przez lekarzy POZ z lekarzami specjalistami.

Zgodnie z projektem założeń ustawy każdy pacjent będzie objęty podstawową opieką zdrowotną zapewnianą przez lekarza POZ współpracującego z pielęgniarkami POZ i położnymi POZ w ramach zespołu.

Zespół POZ (niezależnie od formy organizacyjno-prawnej) będzie pracował, opierając się na zasadach niezależności zawodowej swoich członków, określony będzie także podział środków na ich działania i wynagrodzenia. Zespół będzie mógł współdziałać z innymi specjalistami w obszarze zdrowia publicznego (np. dietetykiem, psychologiem).


Artykuł Rzeczpospolitej znajdziesz tutaj.
Wyjaśnienie Ministerstwa - kliknij tutaj.


Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.