EllaOne na receptę - kwestia zdrowia pacjentów czy światopoglądu?
Kopiuj tekst
EllaOne na receptę - kwestia zdrowia pacjentów czy światopoglądu?

EllaOne na receptę - kwestia zdrowia pacjentów czy światopoglądu?

Minister Radziwiłł mówi o nastolatkach przyjmujących "pigułkę po" wielokrotnie, jednak nie mówi skąd te dane posiada

Od pewnego czasu trwa dyskusja o zmianie dostępności ellaOne z pigułki ogólnodostępnej na pigułkę dostępną na receptę. I choć minister Radziwiłł decyzji jest pewny, to słów krytyki wobec niej nie brakuje.

Argumenty, które przytacza ministerstwo, czyli zwiększona (wielokrotna) konsumpcja tabletek przez nastolatki, nie znajduje potwierdzenia w liczbach.  Ten fakt opisuje portal naTemat:

- Chciałabym w końcu dowiedzieć się jakie są twarde statystyki dotyczące „konsumentek” tzw. tabletek po. Minister mówił w wywiadzie dla Radia Zet, że ma informacje dotyczące nastolatek od ginekologów. Ilu ginekologów i na ile wiarygodne są przekazywane przez nich informacje, tego już nie powiedział, a to ważne bo ginekologów mogło być dwóch albo dwustu itd.

Trudno zaprzeczyć temu, że "pigułka po" sprzedawana na receptę, to w wymagających jej zażycia sytuacjach niemałe wyzwanie:

- Więc trzeba po tą receptę wybrać się do ginekologa. W ramach NFZ zwykle trzeba poczekać…, za długo żeby pigułka mogła zadziałać. Należy więc umówić się na wizytę prywatną, zasięgając wcześniej opinii o danym ginekologu, bo przecież nierzadko zdarza się, że pani/pan doktor, takich „świństw” nie przepisuje. Nie tylko więc trzeba zapłacić za lek, ale jeszcze za prywatną wizytę lekarską. Być może ginekolodzy, którzy rozmawiają o sprawie z ministrem liczą na większe przychody z prywatnych praktyk, nie wiadomo.

Jak jest rzeczywiście? Czy istnieją statystyki wskazujące jasne zagrożenie zdrowia wśród pacjentek, czy to tylko rzucanie liczbami bez pokrycia? 

Cała treść artykułu - kliknij tutaj.Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.