Z listy 75+ może skorzystać nawet 3 miliony seniorów
Kopiuj tekst
Z listy 75+ może skorzystać nawet 3 miliony seniorów

Z listy 75+ może skorzystać nawet 3 miliony seniorów

Wywiad z MARKIEM TOMBARKIEWICZEM, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia

- Szacujemy, że z programu 75+ skorzysta ok. 3 mln osób. Statystyki pokazują, że obecnie ok. 17 proc. pacjentów nie wykupuje przepisywanych leków z powodu braku pieniędzy. To powinno się zmienić dzięki programowi bezpłatnych leków dla seniorów. Tworząc pierwszą listę leków, zakładaliśmy, że do 20 proc. więcej osób niż teraz zacznie korzystać z systematycznego leczenia, co poprawi bezpośrednio stan zdrowia seniorów, a także może spowodować zmniejszenie liczby niepotrzebnych hospitalizacji. Bo często było tak, że ludzie wyleczeni w szpitalu nie wykupywali potem recept. A bez zażywania leków zmiany chorobowe się u nich nasilały i po pewnym czasie z powrotem trafiali do szpitala. Liczymy, że dzięki dostępowi do darmowych leków skala tego zjawiska się zmniejszy i program poprawi sytuację zdrowotną znaczącej grupy pacjentów - wskazuje Tombarkiewicz.

- Oczywiście, mogą pojawić się zarzuty, że na liście nie ma wszystkich leków dla wszystkich. Niektórzy myśleli, że będą na niej np. wszystkie leki kupowane bez recepty czy suplementy diety. Na wszystko nie starczyłoby jednak środków. Podstawą wyboru były choroby, na które osoby starsze cierpią najczęściej. Stąd w wykazie znalazły się leki stosowane w wypadku takich schorzeń, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, choroba zakrzepowo-zatorowa itd. Natomiast medykamenty na rzadziej występujące schorzenia będą pojawiały się na kolejnych listach.

Cały wywiad przeczytasz tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.