Mistrzowie na dopingu
Kopiuj tekst
Mistrzowie na dopingu

Mistrzowie na dopingu

Szarapowa, bracia Zielińscy, Lance Armstrong, Stiepanowa, Diego Maradona...

Przypadek dopingu wykrytego u braci Zielińskich podczas olimpiady w RIO rozpoczął w Polsce dyskusję na temat wykorzystywania niedozwolonych substancji w celu poprawiania wyników. Portal Farmaceutyczno-Medyczny podszedł do tego od medycznej strony i odpowiada na pytanie - co biorą sportowcy, aby być silniejszym i szybszym?

Nandrolon to steroid anaboliczny i androgenny. Stymuluje syntezę białek, zmniejsza ich katabolizm, wpływa na rozrost mięśni szkieletowych, zwiększa gęstość mineralną kości, zatrzymuje w organizmie sód, potas, fosfor, stymuluje wytwarzanie erytropoetyny w nerkach, zwiększa liczbę erytrocytów i stężenie hemoglobiny. Stosowany we wstrzyknięciach. Wykazuje przedłużone działanie (3-4 tygodnie). Wskazany między innymi w leczeniu osteoporozy. U chłopców w okresie przed dojrzewaniem powoduje zwiększenie prącia i częste występowanie erekcji, po okresie dojrzewania zahamowanie spermatogenezy i czynności jąder, oligospermię i ginekomastię (...).

EPO, czyli erytropoetyna jest glikoproteinowym hormonem peptydowym, stymulującym proces wytwarzania czerwonych krwinek w szpiku kostnym, których zadaniem jest rozprowadzanie tlenu w organizmie. Naturalnie wytwarzana jest w organizmie ludzkim, przede wszystkim w nerkach, ale także w wątrobie. Gdy, na przykład z powodu choroby serca lub płuc, albo wskutek palenia tytoniu dochodzi do niedotlenienia tkanek, zwiększa się stężenie EPO we krwi, wskutek czego zwiększa się produkcja erytrocytów (...).

Meladonium to łotewski lek na niedokrwistość serca, ale też poprawiający pracę serca, dodający energii, zwiększający refleks, stosowany również przy chorobach Parkinsona i alzheimera, popularny w wielu krajach byłego ZSRR. Miał być stosowany jako nieantybiotyczny stymulator wzrostu zwierząt, jednak stał się lekiem dla ludzi, wykorzystywanym w chorobie niedokrwiennej serca, dusznicy bolesnej i po zawale serca. Póki nie znalazł się na liście substancji zabronionych, chętnie sięgało po niego wielu sportowców z Europy Wschodniej z uwagi na to, że zwiększa wydolność organizmu, przyspiesza jego regenerację po wysiłku, a nawet chroni przed stresem.


Doping w sporcie nie jest bynajmniej wymysłem ostatnich lat. W latach 50, 60 i 70. ubiegłego wieku towarzyszył na przykład piłce nożnej. U zawodników wykrywano metamfetaminę, efedrynę i dokonywano transfuzji krwi. Jeden z najwspanialszych piłkarzy wszechczasów – Diego Maradona, grając, zażywał kokainę, ale zdarzały mu się i takie sytuacje, gdy w jego krwi wykrywano ponoć jednocześnie efedrynę, fenylopropanolaninę, pseudoefedrynę i metyloefedrynę. Epizod z nandrolonem miał mieć na swym koncie inny słynny piłkarz, dziś trener Josep Guardiola.

A to Tylko czubek góry lodowej...

Czytaj więcej tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.