Gorący kartofel, czyli prace nad legalizacją leczniczej marihuany
Kopiuj tekst
Gorący kartofel, czyli prace nad legalizacją leczniczej marihuany

Gorący kartofel, czyli prace nad legalizacją leczniczej marihuany

Sejm szuka odpowiedzialnych, gorąca dyskusja trwa, a chorzy czekają z nadzieją. Co dalej z leczniczą marihuaną?

W kontekście legalizacji leczniczej marihuany mamy uruchomione dwie ścieżki - Projekt poselski grupy posłów KP Kukiz’15 oraz projekt grupy obywateli.

Projekt poselski - Kukiz15 - potrzebny ruch posłów
Sejm informuje, że, aby projekt poselski ruszył dalej konieczna jest inicjatywa pomysłodawców:
- Zainicjowanie procedury notyfikacyjnej jest obowiązkiem projektodawców. Kancelaria Sejmu na spotkaniu z przedstawicielem wnioskodawców zaoferowała wsparcie merytoryczne w tej procedurze. Wnioskodawcy do momentu opublikowania niniejszego komunikatu nie skorzystali z tej propozycji. W konsekwencji projekt pozostaje na etapie procedury wstępnej z przyczyn nie leżących po stronie Marszałka Sejmu ani Kancelarii Sejmu - czytamy na stronie internetowej Kancelarii Sejmu.

Projekt obywatelski - czas na kampanię promocyjną
Z kolei w przypadku projektu obywatelskiego Sejm wskazuje:
- 16 sierpnia 2016 r. Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Medycznej Marihuany ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli Komitet ma teraz trzy miesiące na prowadzenie kampanii promocyjnej na rzecz projektu oraz zbieranie podpisów popierających go obywateli.

Skąd się to wszystko wzięło?
Pacjenci, lekarze, farmaceuci... wszyscy za to dyskutują - warto czy nie. Opinii tyle ilu ludzi, bo wątpliwości jest wiele. Tak jak i chorych, którym olej konopny pomaga, choćby usmierzać ból. Temat pojawił się na medialnej tapecie po wpisie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality, który wprost wskazywał, że zakazany olej konopny może mu pomóc (zmaga się z wielopostaciowym glejakiem).
Jaki będzie ciąg dalszy prac nad legalizacją leczniczej marihuany? Czy chorzy mają szansę na dodatkowy lek czy zwyciężą obawy o zbyt łatwą dostępność dla osób, które nie potrzebują marihuany dla celów zdrowotnych? Będziemy dla Was śledzić rozwój sytuacji na bieżąco.


Oświadczenie Kancelarii Sejmu - kliknij tutaj.
Artykuł Rzeczpospolitej wskazujący, że projekt nie zakończy się powodzeniem - tutaj.
Artykuł Dziennika Polskiego - tutaj.

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.