Farmaceuci za legalizacją leczniczej marihuany
Kopiuj tekst
Farmaceuci za legalizacją leczniczej marihuany

Farmaceuci za legalizacją leczniczej marihuany

"W aptece mówię otwarcie, że chcę legalizacji medycznej marihuany, a ludzie traktują mnie poważnie. Rozumieją, że muszę mieć jakąkolwiek rację, przecież się na tym znam."

Dyskusja na temat legalizacji leczniczej marihuany trwa. Jest gorąco. Tylu ilu mamy jej zwolenników, tylu znajdziemy przeciwników. Za legalizacją już w zeszłym roku działania podjęła kierowniczka apteki z Konina - Pani Małgorzata Wagner.

Wówczas rozpoczęła zbieranie podpisów pod swoim listem otwartym dotyczącą legalizacji marihuany w Polsce do premier Beaty Szydło. Jako farmaceutka „poczuwa się do odpowiedzialności za kształtowanie systemu leczenia w Polsce” - czytamy na stronie Koalicji Medycznej Marihuany.

W wywiadzie udzielonym Koalicji opowiada skąd wziął się pomysł i determinacja w walce o legalizację:

- O leczniczej marihuanie zaczęłam myśleć dlatego, że do mojej apteki przychodzi pacjentka, która ma syna z padaczką lekooporną. Nie może go odstąpić ani na chwilę, chyba że opłaci opiekunkę. Wpada wtedy do nas po leki, ale też trochę postać i porozmawiać – nasza apteka jest niemal jedynym miejscem, do którego pozwala sobie wyjść. Czujemy się więc trochę jak łącznik tej kobiety ze światem, zdążyła nam opowiedzieć pewnie całą historię życia. Nigdy tego jej chłopca nie widziałam, ale znam go bardzo dobrze już od lat. Ma dzisiaj 14 lat i bardzo cierpi, to są ogromne dolegliwości bólowe. I to ona mi kiedyś powiedziała: jest lek na tę padaczkę, ale w Polsce niedostępny. Nie bardzo chciała na początku zdradzić o co chodzi, w końcu wydusiła, że to marihuana. Zdziwiłam się. Jak to – ja, farmaceutka i nic o tym nie wiem?! Pogrzebałam w internecie i dopiero zdałam sobie sprawę, jak dużo jest o tym informacji. Ja nie odbębniam godzin, a i w domu wieczorami uzupełniam wiedzę, zebrałam więc sobie pokaźny zbiór materiałów o medycznej marihuanie, zwłaszcza od strony biochemicznej. Naoglądałam się filmów, posłuchałam  wystąpień z konferencji. I jak się zaczęła ta afera wokół doktora Marka Bachańskiego w Centrum Zdrowia Dziecka – postanowiłam działać.


Pełną treść wywiadu z Panią Małgorzatą znajdziesz tutaj.
Więcej informacji o jej inicjatywie - kliknij tutaj.
Treść petycji do Premiera RP z listopada 2015 - tutaj.
 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.