Stosowana przez prawie 2 mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać niebezpieczną dla wątroby i rakotwórczą substancję - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
- Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków o tym, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających metforminę - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
- Do momentu uzyskania oficjalnego komunikatu dotyczącego wycofania leków należy przede wszystkim zachować spokój - podkreśla Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie z "Magazynem Aptekarskim". - Nie należy wpadać w panikę, jeśli nie wiemy, czy lek będzie wstrzymany. Jeżeli będzie, wtedy będzie ważne, żebyśmy wiedzieli, czy wycofane będą wszystkie leki, czy część leków u danego producenta lub producentów. To dopiero da nam pojęcie o skali problemu. Poczekajmy na to, co powie Główny Inspektor Farmaceutyczny, a właściwie Europejska Agencja Leków, bo trzeba pamiętać o tym, że to jest problem europejski i nie dotyczy jedynie Polski.
- Zaprzestanie przyjmowania leków może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie - informuje Ministerstwo Zdrowia. - Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofywać.
W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia. - W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.
- Avamina (tabletki powlekane)
- Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Etform (tabletki powlekane)
- Etform 500 (tabletki powlekane)
- Etform 850 (tabletki powlekane)
- Formetic (tabletki powlekane)
- Glucophage 500 (tabletki powlekane)
- Glucophage 850 (tabletki powlekane)
- Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
- Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
- Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
- Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
- Metformax 500 (tabletki)
- Metformax 850 (tabletki)
- Metformax 1000 (tabletki powlekane)
- Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
- Metformin Galena (tabletki)
- Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
- Metifor (tabletki)
- Siofor 500 (tabletki powlekane)
- Siofor 850 (tabletki powlekane)
- Siofor 1000 (tabletki powlekane)
- Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)