Będzie zakaz reklamy leków bez recepty i suplementów diety?
Kopiuj tekst
Będzie zakaz reklamy leków bez recepty i suplementów diety?

Będzie zakaz reklamy leków bez recepty i suplementów diety?

Czyżby zbliżał się koniec zarabiania milionów przez media? "Radio Apteka" może przestać istnieć.

Jak wskazuje portal INN:Poland według danych IMS Health, w 2015 roku Polacy połknęli zawartość 722 milionów opakowań leków – i parafarmaceutyków – dostępnych bez recepty. Na każdego statystycznego Polaka, dzieci nie wyłączając, wypada 20 pudełek. O jedno więcej niż rok wcześniej. Suplementy diety mają w tej puli olbrzymi udział – według prognoz firmy PMR, w tym roku wartość rynku takich produktów ma dobić poziomu 3,73 mld złotych, a do końca dekady przewiduje się wzrost rynku rzędu 8 proc. rocznie. „Polacy pokochali suplementy” – podsumowano te dane w mediach.

Dlatego też Poseł Stanisław Pięta z PiS chce wprowadzić zakaz reklamy leków bez recepty oraz suplementów diety. Co na to branża reklamowa?

– Branża farmaceutyczna to absolutnie newralgiczny sektor dla całego rynku reklamowego. Według szacunków ZenithOptimedia, to pierwszy lub drugi sektor (w zależności od metodologii) pod względem wolumenu wydatków. Z roku na rok rośnie coraz bardziej w siłę – mówi w rozmowie z INN:Poland Mateusz Kapłan z domu mediowego ZenithOptimedia.

Co na to największy reklamodawca z branży farmaceutycznej w Polsce?
– Planowane regulacje są na dziś w fazie prac koncepcyjnych w Ministerstwie Zdrowia. Jest więc za wcześnie, by oceniać ich kształt, czy konsekwencje dla naszego biznesu. Aflofarm, jako lider rynku, uważnie obserwuje ten proces, a jeśli zajdzie taka potrzeba – będziemy służyć fachową wiedzą i wspierać proces regulacji rynku. Wierzymy, że rynek OTC [leków bez recepty – przyp. red.] oraz suplementów diety da się uregulować w sposób gwarantujący pacjentom niskie ceny i łatwą dostępność, a biznesowi zachowanie wysokiej jakości produkcji i dystrybucji – powiedział INN:Poland Jacek Furman, prezes zarządu Aflofarm.

Treść całego artykułu znajdziesz tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.