"Kwestia zapewnienia stałego zaopatrzenia pacjentów w produkty lecznicze nie jest kwestią woli i interesu ekonomicznego"
Anna Nemś: Czy przepisy prawne nakładają na apteki wprost i jednoznacznie obowiązek pracy w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy?
Krzysztof Łanda: Przyrównywanie realizacji zawodu aptekarza do inicjatyw prowadzonych wyłącznie na zasadach komercyjnych przeczy, jak się wydaje, treści art. 2a ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, zgodnie z którym „wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i obejmuje udzielanie usług farmaceutycznych…”.
Należy zauważyć, iż na podstawie art. 96 ust. 2 w/w ustawy „w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1, może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R”, co należy postrzegać, jako element „opieki” farmaceuty nad pacjentem, w szczególnych przypadkach losowych.
(…) Mając powyższe na uwadze można by postawić tezę, że aptekarz nie musi udzielać świadczeń opieki zdrowotnej, by spełniać rolę zawodu wysokiego zaufania publicznego w placówce ochrony zdrowia publicznego. Tym samym misję aptekarza w społeczeństwie należałoby oceniać podług innych mierników niż ekonomiczne.
Pragnę ponadto poinformować, iż za wydawanie produktów leczniczych w aptece w porze nocnej przysługuje określona opłata ryczałtowa.
Anna Nemś: Czy Pański resort podejmie działania legislacyjne celem wypracowania takich zapisów prawa, które dawałyby samorządowi powiatowemu jednoznaczną oraz precyzyjną możliwość ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych?
Krzysztof Łanda: Aktualnie w Resorcie nie jest planowane dokonanie zmiany przepisów, które dawałyby samorządowi powiatowemu jednoznaczną oraz precyzyjną możliwość ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Niemniej przewiduje się, że na jesieni będą nowelizowane przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne. Zatem przedmiotowy problem będzie mógł być tematem szerszej dyskusji podczas prac prowadzonych nad ww. projektem.
Pełna treść interpelacji Anny Nemś znajdziesz tutaj.
Pełną odpowiedź na interpelację przeczytasz tutaj.