PASMI - Mówimy decydowane nie propozycjom Naczelnej Izby Aptekarskiej, które ograniczają dostęp pacjenta do leku
Kopiuj tekst
PASMI - Mówimy decydowane nie propozycjom Naczelnej Izby Aptekarskiej, które ograniczają dostęp pacjenta do leku

PASMI - Mówimy decydowane nie propozycjom Naczelnej Izby Aptekarskiej, które ograniczają dostęp pacjenta do leku

"Koszt związany  z koniecznością stworzenia rejestrów powinny ponieść firmy, które wprowadzą leki do tego kanału sprzedaży."

Dyskusja o uregulowaniu pozaaptecznego obrotu lekami trwa od wielu miesięcy. Jedną z propozycji opanowania nieograniczonego dostępu do leków w miejscach takich jak stacje benzynowe, markety czy sklepiki osiedlowe jest wprowadzenie rejestru podmiotów sprzedających leki.
 
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI) w swoim oświadczeniu nie zgadza się na to, aby koszty związane ze stworzeniem rejestru obciążały podmioty prowadzące sprzedaż:

 - Jesteśmy za wprowadzeniem rejestru podmiotów sprzedających leki, ale nie może odbywać się to kosztem pacjenta. PASMI po przeanalizowaniu dostępnych danych rynkowych uznało, iż koszt związany  z koniecznością stworzenia rejestrów powinny ponieść firmy, które wprowadzą leki do tego kanału sprzedaży. To jedyny sposób, aby sklepiki, głównie zlokalizowane w małych miastach i terenach wiejskich nadal były w stanie sprzedawać leki. Wprowadzenie proponowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską obciążenia finansowego tych  punktów może znacząco ograniczyć obrót pozaapteczny, mimo ustawowej możliwości jego prowadzenia.
– skomentowała Ewa Jankowska Prezes PASMI.

Jedną z propozycji zgłaszanych przez Naczelną Izbę Aptekarską jest wprowadzenie zamykanych przed pacjentami szaf na produkty lecznicze z funkcją kontroli temperatury. Według PASMI propozycja ta jest nieproporcjonalna nawet w stosunku do wymagań aptecznej sprzedaży leków.
W praktyce konieczność ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych z rejestracją lub zakupem szaf z kontrolą temperatury proponowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską oznaczałaby rezygnację małych sklepów z prowadzenia sprzedaży leków. Dla prawie 15 milionów pacjentów byłoby to jednoznaczne z brakiem dostępności do leku - czytamy na stronie PASMI.

- Rozwiązania zaproponowane przez PASMI to przede wszystkim gwarancja dostępności leku dla pacjenta oraz bezpieczeństwo stosowania. Mając na uwadze weekendową konieczność radzenia sobie z prostymi objawami takimi jak ból, gorączka, zgaga czy alergia zaproponowaliśmy opakowanie leku odpowiadające maksymalnie 2-dniowej terapii, aby każdy pacjent wiedział, iż nie należy łączyć leków stosowanych na te same objawy tylko zużyć opakowanie zgodnie z ulotką a następnie udać się po poradę lekarza.
– powiedziała Ewa Jankowska.


Pełną treść stanowiska PASMI znajdziesz tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.