OPZZ o liście leków 75+
Kopiuj tekst
OPZZ o liście leków 75+

OPZZ o liście leków 75+

 "Zniepokojem uznajemy nie tylko wybiórczość leków, których na liście ma być podobno 84, ale brak wiedzy jak wykaz jest tworzony"


Trwa gorąca dyskusja na temat tego jakie leki znajdą się na tworzonej obecnie przez Ministerstwo Zdrowia liście leków 75+ oraz tego w jaki sposób wybierane są medykamenty, które na nią trafią. Zgodnie z ustawą wykaz ma obowiązywać od 1 września 2016r.

OPZZ domaga się podawania do publicznej wiadomości szczegółów pracy nad listą:

"Chcemy znać kryteria ustalania wykazu ww. leków i aktualny etap prac nad wykazem. To ważne, bo w ostatnim czasie ukazało się szereg informacji medialnych o wybiórczości włączania leków na ten wykaz, niekoniecznie związanych z najczęściej występującymi schorzeniami u osób starszych (za takie uznaje się np. cukrzycę typu 2, zakrzepicę, miażdżycę, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów, osteoporozę, psychozy, zaburzenia lękowe, przewlekłą ostrą obturacyjną chorobę płuc czy choroby oczu jak jaskra).

Stąd z niepokojem uznajemy nie tylko wybiórczość leków, których na liście ma być podobno 84, ale brak wiedzy jak wykaz jest tworzony. Przypomnijmy, że na ten rok na darmowe leki dla seniorów zarezerwowano w budżecie państwa 125 mln zł, co przy 2,7 mln żyjących osób powyżej 75 roku życia daje średnio 8 zł dopłaty na leki dla jednej osoby w tej grupie pacjentów."
Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.