- Z uwagi na trudności osłabiające polski rynek leków roślinnych i wciąż aktualne zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów wynikające z łamania Prawa Farmaceutycznego oraz Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, Polska Rada Leku Roślinnego uważa za swój obowiązek wystosowanie do organów i instytucji odpowiedzialnych za współtworzenie Polityki Lekowej - apelu o przestrzeganie granicy pomiędzy lekiem a żywnością i przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia i życia ludzi wynikającym z nieprawidłowości w zakresie wytwarzania, dystrybucji i reklamy suplementów diety.
- Odpowiednia Polityka Lekowa Państwa oraz Prawo Farmaceutyczne zapewnią stabilny rozwój krajowego rynku produktów leczniczych roślinnych, przyczynią się do wzrostu konkurencyjnego eksportu polskich leków, wzmocnią rodzime firmy zielarskie, przywrócą aptekom właściwą rolę w zaopatrzeniu farmaceutycznym. Farmaceuci - w poczuciu odpowiedzialności za jakość, skuteczność i bezpieczeństwo - będą etycznie prowadzić opiekę farmaceutyczną jako profesjonalni partnerzy lekarzy i doradcy pacjenta, który ma konstytucyjne prawo do opieki zdrowotnej.
Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz odpowiedniego rozwoju rynku leków roślinnych. Zrzesza ono farmaceutów i lekarzy, zajmujących się fitoterapią.