Apteki i farmaceuci w obliczu wyzwań
Kopiuj tekst
Apteki i farmaceuci w obliczu wyzwań

Apteki i farmaceuci w obliczu wyzwań

Uczestnicy III Ogólnopolskiej Konferencji Farmaceutycznej spotkali się w Bydgoszczy, by rozmawiać o najważniejszych problemach nurtujących środowisko aptekarskie.

Nieprzestrzeganie zapisów antykoncentracyjnych, refundowana opieka farmaceutyczna, problemy aptek szpitalnych, dynamika zmian na rynku aptek w Polsce – to główne zagadnienia, jakie zostały podczas niej poruszone.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. posłowie Ewa Kazanecka i Tomasz Latos, Elżbieta Piotrowska- -Rutkowska (prezes NRA),  Michał Byliniak i Marek Tomków (wiceprezesi NRA), Barbara Walenciuk (dyrektor departamentu nadzoru w GIF), prezesi okręgowych izb aptekarskich i wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni.

2 MLN PACJENTÓW DZIENNIE

Zebranych przywitali prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Małgorzata Pietrzak i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. − Wprowadzenie refundowanej opieki farmaceutycznej to inwestycja, codziennie do aptek trafi a 2 mln pacjentów, przychodzą po leki, ale i po poradę. Resort zdrowia nie w pełni wykorzystuje potencjał, jakim są polscy farmaceuci. Aptekarze nie chcą wchodzić w kompetencje lekarza, tylko wspomóc go w jego ciężkiej pracy. Wykonujemy zawód zaufania publicznego i chcemy, żeby pacjenci pamiętali, że apteka to nie sklep, że jest to miejsce, w którym można uzyskać pomoc, a farmaceuta jako fachowiec tę pomoc oferuje – zaznaczyła Małgorzata Pietrzak. Mikołaj Bogdanowicz odniósł się do ustawy o darmowych
lekach dla seniorów, podkreślając, jak istotna jest ona z punktu widzenia starszych pacjentów, którzy zasługują na taką pomoc. Następnie głos zabrał Tomasz Latos. Przyznał on, że kolejne granice pękają, czego dowodem jest próba wyeliminowania najstarszej bydgoskiej apteki przez aptekę sieciową. – Nie wszyscy polscy pacjenci zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje czekają nas, gdy całą Polskę opanują np. 2-3 sieci – dodał. Poseł zaznaczył, jak ważne jest, aby aptekarze mieli przeważający udział w aptekach. − Jako PiS mamy stosowny zapis w programie, który chcemy realizować. Prace toczą się również w ministerstwie − powiedział.

ROLA APTEKI

Pierwszymi prelegentami podczas konferencji byli Piotr Brukiewicz (prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej) i Grzegorz Zagórny, kierujący Zespołem roboczym ds. opieki farmaceutycznej przy Ministrze Zdrowia.

Apteka będzie musiała zawrzeć umowę z NFZ, stanie się świadczeniodawcą. Aptekarz będzie musiał dostać uprawnienia do dostępu do dokumentacji medycznej i sam będzie ją tworzył. Farmaceuta powinien otrzymać wynagrodzenie za to, co robi, by mógł wykonywać konkretne czynności i je sprawozdawać. Opieka nie może być źródłem reklamy aptek. Absolutnie nie będzie można wykorzystać tego świadczenia do czegoś innego niż obsługa pacjenta i pomoc – zaznaczył Grzegorz Zagórny. Podkreślił również, że opieki farmaceutycznej nie będą mogli sprawować technicy.

O roli apteki i jej miejscu w systemie mówili z kolei wiceprezesi NRA Michał Byliniak i Marek Tomków. Skupili się głównie na problemie antykoncentracji. − Rynek aptek, podobnie jak sektor energetyczny czy bankowy, jest rynkiem strategicznym i należy go chronić przed monopolizacją – podkreślał Marek Tomków.

SZANSA DLA ZAWODU

O różnicach między apteką szpitalną a działem farmacji szpitalnej opowiedziała Ewa Steckiewicz-Bartnicka, natomiast prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska mówiła o szansie, jaką dla zawodu farmaceuty aptekarza jest opieka farmaceutyczna. – W tej chwili na całym świecie bardzo wyraźny jest trend indywidualizacji farmakoterapii – stwierdziła prof. Kozłowska-Wojciechowska. – Farmaceuta, który sprawuje opiekę farmaceutyczną, musi mieć świadomość, że wraz z lekarzem i pacjentem bierze na siebie współodpowiedzialność za farmakoterapię.

Ostatnim z prelegentów był Stanisław Kasprzyk, reprezentujący IMS Health Poland, który przedstawił dynamikę zmian na rynku aptek w Polsce.

Więcej artykułów znajdziesz w magazynie w wersji .PDF na magazynaptekarski.com.pl lub w wersji papierowej, którą dostarczamy do aptek.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.