E-recepta / FAQ

E-recepta / FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z e-receptą.

Pytanie 1
Czy od 1 stycznia 2019, po wprowadzeniu elektronicznego dokumentu rozliczania recepty, będzie nadal obowiązywać konieczność taksacji recept papierowych? Czy wszystko będzie "załatwiane" drogą elektroniczną?

Odpowiedź 
Od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z zapisami w rozporządzeniu, otaksowanie recepty papierowej będzie polegało na wytworzeniu elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty. Nie będzie obowiązku drukowania tego dokumentu.  Tylko w sytuacji braku dostępu do Systemu P1 konieczne będzie otaksowanie papierowe (na recepcie bądź na oddzielnym dokumencie przechowywanym łącznie z tą receptą).


Pytanie 2 
Czy to oznacza, że dla aptek nie podłączonych do P1 nic się nie zmieni w zakresie refundacji?

Odpowiedź 
Zgodnie z zapisami Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia
(https://www.lexlege.pl/ustawa-o-systemie-informacji-w-ochronie-zdrowia/art-56/) apteki są zobowiązane do końca roku 2018 podłączyć się do Systemu P1, w związku z czym od nowego roku każda apteka powinna wysyłać elektroniczny DRR dla recept papierowych do Systemu P1.
Natomiast sprawozdania do NFZ będą wysyłane na takiej samej zasadzie, jak dotychczas (zmienia się jedynie wersja komunikatu LEK z 2.4 na 2.5).

UWAGA! 
CSIOZ przygotowało zbiór najczęściej zadawanych pytań, wraz z odpowiedziami dotyczącymi obsługi recept w formie elektronicznej przez farmaceutów. Znajdą go Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/faq_e_recepta_farmaceuci_v_2_0_5b97d683d55ad.pdf
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.