Franczyza z trzech perspektyw

Franczyza z trzech perspektyw

Umowa Franczyzowa - ratunek dla apteki czy koniec biznesowej niezależności? Trzy strony dyskusji, trzy perspektywy...

Uaga na utratę niezależności

Zaczęło się od komunikatu Naczelnej Izby Aptekarskiej, która przestrzega aptekarzy przed pochopnym zawieraniem umów franczyzowych, które powodują, że tracą oni kontrolę nad biznesem i stają się tylko właścicielami zezwolenia.

NIA podkreśla, że efektem podpisania umowy może być utrata zezwolenia, o czym mówi art. 99 ustawy Prawo Farmaceutyczne.

"Prawo  farmaceutyczne, zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie wydaje się jeżeli podmiot ubiegający się do prowadzenia apteki ogólnodostępnej prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 % aptek  ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób  bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu  przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej  niż 1 % aptek na terenie województwa. Norma  prawna z art. 99 ust. 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne nie odnosi się  więc jedynie do podmiotu kontrolującego, ale wprowadza również stosowne ograniczenia wobec podmiotu kontrolowanego, a takim podmiotem może stać  się farmaceuta podpisujący umowę franczyzy."

Oznacza to, że farmaceuta, który podpisze taką umowę i stanie się podmiotem kontrolowanym,  może nieświadomie przekroczyć próg 1% i stracić zezwolenie na prowadzenie apteki.

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek wtóruje NIA i odwołuje się do zdrowego rozsądku farmaceutów - współpraca? Tak, ale nie bycie słupem. 

Dziś „współpraca” staje się sposobem na kontrolowanie farmaceutów przez   osoby/podmioty, które po zmianie prawa i wejściu w życie „Apteki dla   Aptekarza” nie mogą otrzymać zezwolenia na prowadzenie apteki. Szukanie   farmaceutów – słupów stało się sprytnym sposobem na obejście prawa.

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek

Nie mówimy „NIE” każdej współpracy, mówimy „NIE!” współpracy niejasnej, nieprzemyślanej i ryzykownej.

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek

Temat nie przeszedł bez echa

Na komunikat Naczelnej Izby Aptekarskiej szybko odpowiedziało środowisko biznesowe reprezentowane przez 5 organizacji, które wypuściły identyczny komunikat: Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Business Centre Club,  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polską Organizację Franczyzodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Komunikat NIA określiły one mianem kreatywnej wykładni prawa wskazując, że umowy franczyzowe to działanie legalne, a żaden z przepisów prawa farmaceutycznego podpisywać ich nie zabrania.

To niezmaczny żart

Krótko po reakcji środowiska biznesowego NIA lekko ironicznie zamknęła dyskusję.

Powoływanie się przez organizacje reprezentujące największe zagraniczne  sieci aptek na „Konstytucję dla Biznesu”, a więc program rządu, którego  celem jest m.in. wsparcie dla drobnych polskich przedsiębiorców, wydaje  się być w tej sytuacji niesmacznym żartem, w sytuacji, gdy na  działaniach dużych graczy rynkowych, tracą polskie apteki indywidualne.

Komunikat Naczelnej Izby Aptekarskiej

Źródła (hronologicznie):
Pierwszy komunikat NIA - kliknij tutaj. 
Głos ZAPPA - kliknij tutaj. 
Odpowiedź PharmaNetu - kliknij tutaj. 
Reakcja Naczelnej - kliknij tutaj. 

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.