Europejska batalia o rodzimych producentów leków

Europejska batalia o rodzimych producentów leków

Opublikowany

W Brukseli szykuje się walka o zmianę rozporządzenia dotyczącego dodatkowego świadectwa ochronnego dla producentów innowacyjnych leków. Zmiana ma umożliwić europejskim firmom farmaceutycznym produkcję i sprzedaż zamienników na rynki pozaeuropejskie.

Obecnie lek innowacyjny jest chroniony 20-letnią ochroną patentową oraz 5-letnim okresem ochronnym, który nie pozwala nawet przygotowywać się do produkcji zamiennika przez producentów europejskich. Łatwo się domyślić, że na tym zapisie korzystają koncerny spoza Europy, których dodatkowy, 5-letni okres ochronny nie dotyczy. Uruchamiają one produkcję dzień po upływie ochrony patentowej i wprowadzają leki na rynki pozaeuropejskie.

Polska jest za rozwiązaniem, które miałoby to zmienić. Przeciwko są kraje skandynawskie, koncerny szwajcarskie oraz amerykańskie. Wahają się Niemcy.

W projekcie noweli zaproponowano, by firmy produkujące w Europie w czasie obowiązywania okresu ochronnego mogły również przygotowywać produkcję na rynek europejski. Obecnie nie mogą tego robić, gdyż nawet produkcja leków na magazyn jest w czasie obowiązywania świadectwa ochronnego zabroniona.

Zanim europejscy producenci uruchomią produkcję i wejdą na europejski rynek, ponoszą kolejne straty, bo uruchomienie produkcji zajmuje mniej więcej rok.

europoseł Tadeusz Zwiefka (PO)

W tym czasie z kolei firmy produkujące za granicą przygotowują się do tego, aby w pierwszym dniu po zakończeniu ochrony, wypuścić zamiennik na rynek.

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.