Marek Tomków: Jeżdżenie bez pasów jest wygodne, ale nie jest bezpieczne

Marek Tomków: Jeżdżenie bez pasów jest wygodne, ale nie jest bezpieczne

Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej w programie #RZECZoPRAWIE wskazuje na zagrożenia wysyłkowej sprzedaży leków rx, a dostarczanie ich przez farmaceutów jako rozwiązanie.

Bezpieczna sprzedaż leków na receptę i to jeszcze w drodze wysyłkowej to z pełną świadomością możemy powiedzieć, że dzisiaj połączenie niemożliwe. Jeżeli to ma być bezpieczna sprzedaż przez internet - to nie leki na receptę. Jeżeli leki na receptę przez internet - to nie w sposób bezpieczny, a jeżeli bezpieczne leki na receptę to nie w sprzedaży wysyłkowej.

Marek Tomków - wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej

Marek Tomków o wysyłkowej sprzedaży leków rx<br>

Marek Tomków o wysyłkowej sprzedaży leków rx

Te przepisy się wzajemnie wykluczają

To co zostało już wprowadzone w prawie nie wystarczy. Na dzień dzisiejszy ten przepis jest martwy. Dlatego, że wiele lat w polskim prawie farmaceutycznym istniała kara cofnięcia zezwolenia za wysyłkową sprzedaż leków na receptę i ta kara nie została zdjęta. W związku z czym z jednej strony mamy przepis, który na to pozwala, a z drugiej strony wciąż mamy niezniesioną karę. W związku z czym trzeba jeszcze raz usiąść do tej ustawy. Tutaj nie wystarczy jedno rozporządzenie.

Marek Tomków - wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej

Leki dostarczać może farmaceuta

Być może wyjściem, które faktycznie pomogłoby pacjentom, oprócz wysyłania wyrobów medycznych refundowanych byłoby dotarcie bezpośrednie farmaceuty do pacjenta. Tak jak dzisiaj odwiedza go lekarz, odwiedza go pielęgniarka czy rehabilitant, żeby w ramach tzw. opieki farmaceutycznej tak jak to jest w wielu krajach na świecie - mógł docierać do niego farmaceuta. Oczywiście nie byłoby to obowiązkowe dla każdej apteki.

Marek Tomków - wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej

Źródło:
rp.pl - kliknij tutaj, aby posłuchać rozmowy
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.