Polityka Lekowa Państwa "2018-2022" przedstawiona przez wiceministra Czecha zwiększa rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia m.in. poprzez możliwość kwalifikowania do szczepienia i wykonywania wybranych szczepień ochronnych przez farmaceutów. Pielęgniarki pomysł ten oficjalnie krytykują.
By móc podawać leki, uzyskać uprawnienia do podawania leków drogą domięśniową, podskórną, czy inną w Polsce, trzeba ukończyć studia o konkretnym profilu. Są to studia pielęgniarskie. Pokrewny zawód, położna, może szczepić wyłącznie dzieci do 6 tygodnia życia, oraz kobiety.
Piotr Romanowski - Stowarzyszenie "Pielęgniarki Cyfrowe".
Stanowisko nie zostało też poparte żadnymi dowodami naukowymi, a jedynie opinią jednego stomatologa. Drodzy Państwo, w rozwiniętym kraju nie podejmuje się decyzji w oparciu o to co się komuś wydaje i co kogo szokuje, tylko o dowody, a te JEDNOZNACZNIE (jak mało kiedy w medycynie i farmacji) pokazują, że szczepienia w aptekach są korzystne dla zdrowia populacji. Koniec, kropka. Z faktami się nie dyskutuje.
mgr farm. Konrad Tuszyński - opieka.farm
Farmaceuci mają uprawnienia do wykonywania szczepień głównie w krajach rozwiniętych takich jak Australia, Kanada, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Zwykle zaczynano od programów pilotażowych, głównie szczepień na grypę, ale po spektakularnych sukcesach pilotaży dopuszczono możliwość szczepień na inne choroby.
mgr farm. Konrad Tuszyński - opieka.farm