NIA kontra ministerstwo zdrowia - bitwa o wysyłkę leków

NIA kontra ministerstwo zdrowia - bitwa o wysyłkę leków

Ministerstwo zdrowia odpiera serię zarzutów Naczelnej Izby Aptekarskiej związanych z projektem wysyłkowej sprzedaży leków do osób niepełnosprawnych.

To otwarcie furtki do nielegalnego wywozu

Minister wskazuje, że wysyłkowa sprzedaż leków będzie odbywała się na podstawie e-recepty, która umożliwia nadzór w czasie rzeczywistym nad tym co jest przepisywane pacjentowi i przez kogo. Do tego podkreśla, że sprzedaż będzie prowadzona przez apteki i punkty apteczne, które będą musiały się dostosować do wymogów, jakie ustalone zostaną w rozporządzeniu.

Kto zajmie się kontrolą?

NIA wskazuje, że kontrola nad internetową sprzedażą leków niemal nie istnieje. Minister zdrowia wskazuje, że w przypadku wysyłkowej sprzedaży leków kontroli będzie podlegała apteka realizująca sprzedaż.

Co z silnie działającymi lekami?

MZ uspokaja, że rozporządzenie ureguluje tę kwestię. Leki zawierające substancje silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe zostaną wyłączone ze sprzedaży wysyłkowej.

Co z paczkomatami, co z warunkami przewozu?

Warunki, które należy będzie spełnić przewożąc leki będą określone w rozporządzeniu. Według Ministerstwa zdrowia, kontroli będzie mógł dokonywać GIF.

Co gdy przesyłka nie dotrze do pacjenta, zostanie zniszczona w transporcie lub będzie źle przechowywana?

Według ministra odpowiedzialność za to spoczywa na farmaceucie, który jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego będzie decydować o sposobie zabezpieczenia wysyłki produktu leczniczego, tak, aby był to proces bezpieczny dla pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, odpierając zarzuty Naczelnej Izby Aptekarskiej. Czy jednak do końca? Czy GIF przy obecnej strukturze i niedotrudnieniu jest w stanie dokonywać kontroli realizacji wysyłki leków? Czy bieżący dostęp do danych o wypisywanych receptach cokolwiek zmieni, skoro nie ma osób, które zajęłyby się analizą takich informacji? Czy farmaceuta rzeczywiście powinien odpowiadać za złe przechowywanie leku podczas przewozu?

Przeczytaj więcej >> https://www.gov.pl/zdrowie/minister-zdrowia-odniosl-sie-do-zarzutow-naczelnej-izby-aptekarskiej

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.