Wysyłkowa sprzedaż leków - farmaceuta jest gwarantem bezpieczeństwa procesu

Wysyłkowa sprzedaż leków - farmaceuta jest gwarantem bezpieczeństwa procesu

To najbardziej dyskutowany temat w środowisku aptecznym w ostatnich dniach - wysyłkowa sprzedaż leków Rx do osób niepełnosprawnych. Ministerstwo chce pomóc osobom, które maja utrudniony dostęp do aptek, farmaceuci zwracają natomiast uwagę na możliwość naruszeń (wywóz leków, nieodpowiednie ich transportowanie etc.) oraz nieprzygotowanie do wdrożenia pomysłu pod kątem niezgodności z innymi aktami prawnymi, które pozwalają WIF-om cofać zezwolenie za sprzedaż internetową leków.

Wątpliwości i obaw po stronie farmaceutów jest wiele. Jedną z nich jest sprzedaż leków psychotropowych, trujących. Raz - takie leki nie powinny dostać się w niepowołane ręce, dwa - powinny być w odpowiedni sposób przechowywane. Ministerstwo zaręcza jednak, iż te leki zostaną wyłączone ze sprzedaży wysyłkowej.

Zadbamy o to, by leki psychotropowe, narkotyczne, trujące, silnie działające nie były dostępne w obrocie wysyłkowym. Tutaj ryzyko, nawet jeśli jest niewielkie, zawsze jest za duże.

Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia

Wysyłkowo tylko z rąk farmaceutów

Warty przypomnienia jest fakt, że wysyłką będzie zajmował się farmaceuta. Dla Ministerstwa Zdrowia jest to rękojmia tego, że wysyłane produkty będą w odpowiedni sposób zabezpieczone. 

Dla nas to, że ten proces ma być prowadzony przez farmaceutów, jest rękojmią, że będzie to dobrze zabezpieczone.

Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia

Dlaczego nie dla wszystkich?

Możliwość sprzedaży wysyłkowej leków jest udogodnieniem dla niepełnosprawnych będącym częścią szerszego planu ich wsparcia. Jednak ze strony pacjentów zdrowych może i pojawia się pytanie - "dlaczego nie dla wszystkich?".

Uważamy, że w interesie pacjenta jest wizyta w aptece, gdzie uzyskać można fachową poradę specjalisty. Istotnym elementem polityki Ministerstwa Zdrowia jest rozwój dostępu do opieki farmaceutycznej, pracujemy zresztą wspólnie z samorządem farmaceutów nad specjalnym rozwiązaniem informatycznym, które umożliwi jej wprowadzenie. Jednak w przypadku osób z niepełnosprawnościami, które mogą mieć potencjalny problem z dostępem do aptek, ważniejsza jest ich wygoda.

Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.