Medyczna marihuana? Wcale nie jest łatwiej

Medyczna marihuana? Wcale nie jest łatwiej

Opublikowany

Ustawa Liroya nie zmieniła kwestii dostępności pacjentów do leczniczej marihuany, choć na początku taką nadzieję dawała.

Założenia zmian były szczytne - chorzy  z receptą na lek z medyczna marihuaną nie muszą sprowadzać go z zagranicy poprzez import docelowy. Nowelizacja pozwala na wytworzenie farmaceutyków w Polsce, przez farmaceutę, co miało spowodować, że ceny spadną, a dostępność wzrośnie. Eksperci oszacowali, że gram marihuany mógłby kosztować ok. 50 złotych, a miesięczna kuracja od 1,5 do 2 tys.

Pacjenci wskazują, że ich wnioski o sprowadzenie leków z medyczną marihuaną spotykają się z odmową i za leczenie muszą płacić sami.
Ministerstwo informuje z kolei, że w ciągu ostatnich 2 lat wydano 194 zgody na sprowadzenie z zagranicy leków zawierających kannabinoidy i 22 odmowy ich refundacji.

Ogromna przeszkodą jest dziś brak norm według których lek można byłoby przygotować (brak informacji w Farmakopei).
- To sprawia, że lekarz nie ma jak przepisać leku, farmaceuta go przygotować, a ewentualny dystrybutor sprowadzić surowca do produkcji marihuany.
Mariusz Politowicz, farmaceuta i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Nawet jeśli URPL przygotuje wytyczne, znajdzie się firma chcąca sprowadzać susz to pacjenci będą mogli zamówić lek dopiero za kilka miesięcy...

Źródło: Rzeczpospolita

Udostępnij

Powiązane artykuły
Medyczna marihuana w pytaniach i odpowiedziach

temu

Obecnie w Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek na bazie konopi, a dostęp do niego mają nieliczni, bo miesięczna terapia tym lekiem to koszt kilku tysięcy złotych. Oczywiście - można skorzystać z importu docelowego, ale to procedura długa i żmudna. Od 1 listopada jednak, receptę na leki z konopi będzie mógł przepisać każdy lekarz.
Marihuana w aptekach

temu

Już pod koniec października – zgodnie z prawem – farmaceuci będą mogli wytwarzać leki recepturowe na bazie konopi indyjskich. Wynika to z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z 7 lipca 2017 r., podpisanej przez prezydenta i opublikowanej już w Dzienniku Ustaw.
Poseł Piotr Liroy-Marzec pyta ministra o dostępność medycznej marihuany

temu

W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, której skutkiem jest dopuszczenie terapii medyczną marihuaną, poseł Liroy-Marzec pyta Ministra Zdrowia o środki zapewniające dostępność produktu.
Produkujmy w Polsce, nie kupujmy!

temu

Posłowie Kukiz'15 będą składać projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidujący, że medyczna marihuana będzie mogła być uprawiana w Polsce. Chcą, aby ustawa, która miała ułatwić pacjentom dostęp do medycznej marihuany zaczęła wreszcie działać, a nie być martwym zapisem.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.