Za wąska recepta uniemożliwia sprzedaż leku

Za wąska recepta uniemożliwia sprzedaż leku

Opublikowany

Farmaceuta odmówił sprzedaży leku pacjentowi. Recepta, którą chciał zrealizować była... za wąska.

Zdziwionemu pacjentowi farmaceuta odmówił realizacji recepty, gdyś była ona za wąska o 3 mm. Zdenerwowany chciał otrzymać potwierdzenie odmowy na piśmie, jednak farmaceuta odmówił. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, które obowiązuje od 18  kwietnia, minimalne wymiary papierowej recepty na leki refundowane to  200 mm na 90 mm.

Po rozmowie z kierownikiem apteki wyjaśniono sprawę telefonicznie bezpośrednio z lekarzem. Sytuacja zakończyła się pozytywnie - pacjent otrzymał lek, a lekarz zobowiązał się do dostarczenia nowej, poprawnej recepty.

Faktem jest, że farmaceuta mógł odmówić realizacji recepty, gdyż w przypadku jej przyjęcia NFZ miałby prawo do cofnięcia refundacji i stratę poniosłaby apteka.

Niestety nie możemy dyskutować z treścią rozporządzenia. W takich  sytuacjach może się niestety zdarzyć, że pacjent będzie musiał wrócić do  lekarza.
Lekarz może sam wydrukować  receptę z systemu albo zamówić taki wydruk. Ja robię to sama, żeby mieć  pewność, że wymiar jest prawidłowy.

Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego  Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Mam nadzieję, że niebawem pojawi się nowelizacja rozporządzenia ministra  zdrowia, w której zostanie wprowadzony zapis o możliwości realizacji  recepty w aptece, gdy jej wymiary odbiegają od minimalnych określonych  w rozporządzeniu.

Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie

Źródło: dziennikwschodni.pl - kliknij tutaj, aby przeczytać więcej

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.