E-RECEPTA - wprowadzenie

E-RECEPTA - wprowadzenie

Opublikowany

15 lutego ruszył pilotaż projektu „e-Recepta”. To jedna z kluczowych usług procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Działające przy Ministrze Zdrowia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zdecydowało, że „sprawdzian” nowego rozwiązania odbędzie się na terenie Skierniewic i Siedlec. W pilotażu uczestniczy także NEUCA.

15 | 10 | 2018
Gorąco zapraszamy do udziału w szkoleniu "Zmiany na rynku farmaceutycznym / recepty i zapotrzebowania". Poza wiedzą merytoryczną dużą wartością będzie wymiana doświadczeń z kolegami i koleżankami po fachu jak również z ekspertami.

Szczegóły na stronie: https://www.aptekarska.pl/szkolenia/kalendarz-szkolen

Robert Małkiewicz
Aptekarska Szkoła Zarządzania Grupy NEUCA10 | 10 | 2018
MZ: rząd udzieli finansowego wsparcia w celu informatyzacji aptek
W środę (10 października) podczas konferencji prasowej wiceminister  zdrowia Janusz Cieszyński i Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta  Piotrowska-Rutkowska ogłosili projekt wsparcia finansowego dla aptek.  Projekt ma pomóc w terminowym wdrożeniu projektu e-recepty.

http://www.rynekzdrowia.pl/farmacja/mz-rzad-udzieli-finansowego-wsparcia-w-celu-informatyzacji-aptek,188405,6.html

26 | 09 | 2018
Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011r. o systemie
informacji w  ochronie zdrowia apteki są zobowiązane do zgłoszenia Centrum Systemów
Informacyjnych Ochrony Zdrowia gotowości podłączenia swoich systemów do Systemu P1 (Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o
Zdarzeniach Medycznych), oraz do podłączenia się do tego systemu, nie później niż do dnia 31 grudnia 2018r.

https://oia.waw.pl/informacja-dla-aptek-oraz-punktow-aptecznych/

26 | 09 | 2018
Rejestracja apteki na Platformie P1

Szanowni Państwo,
 od 1 stycznia 2019 r. wszystkie apteki zobowiązane są do elektronicznego otaksowywania recept – zarówno papierowych jak elektronicznych – co wymaga wcześniejszego podłączenia się do Platformy P1.
 
Jeśli Państwa apteka nie jest jeszcze podłączona do systemu P1, to zalecamy jak najszybsze dokonanie rejestracji.

W ten sposób unikną Państwo  realnego niebezpieczeństwa  i zagwarantują ciągłość sprzedaży leków z Państwa apteki w 2019 r.

Instrukcję, jak krok po kroku dokonać rejestracji znajdą Państwo tutaj: http://bit.ly/InstrukcjaPodłączenia 


13 | 09 | 2018
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia potwierdziło, że rozporządzenie potwierdzające wprowadzenie elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty z dniem 1 stycznia 2019 roku zostanie opublikowane 14 września 2018 roku i wejdzie w życie 15 września.

12 | 09 | 2018
Dziś w Skierniewicach odbyło się podsumowanie pilotażu projektu e-recepta,  który realizowany był w Skierniewicach (woj. łódzkie) i Siedlcach (woj.  mazowieckie).

W okresie trwania pilotażu wystawiono 23 tys. elektronicznych recept,  ich ordynację realizowało 66 lekarzy, a skorzystało z nich 5250  pacjentów – wynika ze statystyk Centrum Systemów Informatycznych Ochrony  Zdrowia (CSIOZ). Z ponad 23 tys. wystawionych recept, zrealizowano 10  205, czyli 44 %.

W skali kraju najmłodszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę miał  zaledwie 3 miesiące, a najstarsza pacjentka 98 lat. Pacjenci powyżej 60  r.ż. stanowili ponad 53% uczestników pilotażu. Wraz z grupą 50-cio  latków udział tych pacjentów wyniósł ponad 70%. W grupie lekarzy,  najstarszy lekarz miał 70 lat, najmłodszy z kolei 28 lat. Średnia wieku  lekarza biorącego udział w pilotażu to 51 lat.

Od września e-recepta jest wdrażana w kolejnych miastach: Krynicy  Zdrój, Chełmie, Pleszewie, Polanicy Zdrój, Wysokiem i Zakrzewie. Do  końca bieżącego roku wszystkie apteki i punkty apteczne w Polsce mają  zostać podłączone do zintegrowanego systemu P1, zaś od 1 stycznia 2020  roku e-recepta będzie obowiązywać na terenie całego kraju. Podczas środowej konferencji podsumowującej pilotaż programu,  wręczono dyplomy lekarzom, którzy wykazali największą aktywność w  wystawianiu elektronicznych recept.

Najwięcej - 3968 e-recept, zaordynowała dr Agata Wawrzyńczak pracująca w NZOZ JUDYTA w Skierniewicach

12 | 09 | 2018
Pod poniższym linkiem znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z e-receptą.
https://aptekarski.com/38060-e-recepta-faq

4 | 07 | 2018
Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej apeluje do Farmaceutów o uzupełnienie numeru pesel i PWZ do 15 lipca


25 | 05 | 2018
Oficjalnie zainaugurowano pilotaż e-recepty - pierwsza już zrealizowana
Wystawiono pierwszą e-receptę. A zrealizowała ją apteka PARTNER+ w Siedlcach.

https://mgr.farm/content/video-tak-wystawiano-pierwsza-e-recepte-zobacz-tylko-u-nas
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-05-25/pierwsza-e-recepta-w-polsce-otrzymal-ja-prezydent-siedlec/
________________________________________________________________________________

Kiedy e-recepta zacznie działać?

Wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, zadeklarował, że wdrożenie rozwiązania w całym kraju rozpocznie się 1 stycznia 2019 r., a od 2020 r. e-recepty mają już być standardem w każdym gabinecie lekarskim. Dla części lekarzy będzie to spore wyzwanie. Szacuje się, że obecnie połowa lekarzy nadal wypisuje recepty odręcznie.

Jak będzie działać e-recepta?

1. Pacjent po wyjściu od lekarza otrzyma e-receptę na „indywidualne konto pacjenta” lub w razie jego nieposiadania – wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy pokazać go w aptece na ekranie smartfona lub na wydruku papierowym. Trwają też prace nad inną opcją, która zakłada posługiwanie się numerem PESEL i 4-cyfrowym kodem służącym do weryfikacji bezpieczeństwa, podobnym do PIN-u do karty bankowej.
2. Na indywidualnym koncie pacjent znajdzie listę swoich e-recept, informacje o dawkowaniu, itp.
3. Jedna e-recepta jest zawsze wypisywana na jedną pozycję (lek).
4. Przyjęcie wszystkich planowanych zmian prawnych umożliwi lekarzom wystawianie e-recept po konsultacji telemedycznej, czyli lekarz będzie mógł wystawić receptę również bez odbycia fizycznej wizyty pacjenta np. po zbadaniu go przez urządzenie telemedyczne.

Korzyść nowej e-usługi

1. E-recepty będzie można realizować w różnych aptekach. Pacjent otrzyma kod dostępu do pakietu recept, który będzie pokazywał w aptece przy zakupie któregoś z leków zapisanych przez lekarza. Rozwiązuje to problem braku dostępności wszystkich leków zapisanych przez lekarza na jednej recepcie.
2. E-recepta wyeliminuje problem czytelności recept, zmniejszy ilość błędów podczas jej wystawiania i wyeliminuje problem fałszywych recept.
3. E-recepta pozwoli na monitoring leczenia w chorobach przewlekłych. Da możliwość wyłapywania wielolekowości i minimalizowania ryzyka interakcji lekowych. Narzędzie ma też dać możliwość wglądu do internetowego konta pacjenta członkom rodziny lub upoważnionym osobom.
4. E-receptę będzie mógł wystawić lekarz w gabinecie, a wkrótce również na wizytach domowych, korzystając z urządzeń mobilnych (np. smartfona).
5. Dzięki e-recepcie możliwe jest czuwanie nad całym procesem detalicznego obrotu lekami (od wypisania przez lekarza do jego zakupu przez pacjenta). Wszystkie dane trafiać będą w tzw. technologiczną chmurę, na serwery systemu rządowego P1. Będą dostępne dla NFZ i innych podmiotów, np. na potrzeby kontroli.

Jest nowe prawo

Ustawa z 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty weszła w życie 18 kwietnia 2018 r.

Rola NEUCA w pilotażu

Grupa NEUCA przystąpiła do pilotażu, by jak najwcześniej i jak najlepiej poznać proponowane rozwiązanie. Dzięki zdobytej wiedzy wesprzemy naszych klientów w sprawnym przejściu przez wdrożenie projektu w całej Polsce.

Na tej stronie internetowej będziemy na bieżąco publikować aktualności związane z wdrażaniem e-recepty.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.