RDTL - miał być pomocą dla wielu, jest przywilejem dla wybranych

RDTL - miał być pomocą dla wielu, jest przywilejem dla wybranych

Opublikowany

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych miał być rzeczywistym ratunkiem dla kilkuset, a nawet kilku tysięcy ciężko chorych, których leki nie są refundowane. Niestety realnie z pomocy skorzystały tylko 23 osoby.

RDTL to martwy zapis. Nie ma na to osobnych pieniędzy, szpital musi płacić sam. Zgoda na lek jest uzależniona od tego, czy firma złoży wniosek o refundację, w końcu pacjent nie może odwołać się do sądu, bo to nie on, ale szpital dostaje odmowę. Chory jest na z góry przegranej pozycji.
- mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik

Ministerstwo Zdrowia do końca kwietnia otrzymało 419 wniosków o RDTL. Wydało tylko 123 zgody, a ostatecznie jedynie 23 osoby dostały lek.

Jaka jest procedura?
Lekarz musi skierować do ministerstwa mnóstwo dokumentacji medycznej chorego
Gdy koszt leku przekracza 12 tys zł. / m-cznie, minister zdrowia przed wydaniem zgody musi zapytać o opinię Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jeśli lek jest tańszy, ale prosi o niego więcej osób - także niezbędna jest opinia agencji.

Jeśli Agencja uzna, że finansowanie leku jest zasadne to Minister wzywa producenta do złożenia wniosku o wpisanie leku na listę refundacyjną.
Jeśli firma wniosku nie złoży, minister odmawia zgody na RDTL.

Ten tor przeszkód to jeden z elementów utrudniających dostęp do RDTL. Kolejnym są pieniądze na refundację.

Mimo, że ustawa mówi, iż NFZ ma płacić szpitalowi za lek tyle, ile ten wpisał we wniosku o RDTL i za ile go potem kupił.

Niestety interpretacja ministerstwa zdrowia wskazuje, że koszt leków w ramach RDTL nie powoduje zwiększenia kwoty zobowiązania NFZ wobec szpitala.

Ten fakt skutecznie zniechęca szpitale to występowania z wnioskiem o RDTL.

Źródło: wyborcza.pl 

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.