Wysokie kary to za mało

Wysokie kary to za mało

Opublikowany

Zbigniew Ziobro zapowiedział walkę z wywozem leków i podniesienie kar do dziesięciu lat więzienia. Zdaniem inspekcji farmaceutycznej same kary to za mało. Konieczne jest wzmocnienie organów kontroli.

Obecnie w Polsce mamy około 130 inspektorów, z czego wielu niebawem przejdzie na emeryturę. Skąd ten problem z niedoborem? Jedną z przyczyn są nieproporcjonalne do wynagrodzenia wymagania dot. doświadczenia. Aby zostać inspektorem farmaceutycznym, trzeba być magistrem farmacji z uprawnieniami kierownika apteki, a więc mieć pięcioletni staż w aptece lub trzyletni staż i specjalizację. Zarobki inspektora wahają się między 2,9 tys. zł. do 4,9 tys. zł. To mniej niż połowa wynagrodzenia kierownika apteki.

To powoduje, że mamy ogromny problem ze znalezieniem inspektorów. Owszem, zgłaszają się osoby, które spełniają wszystkie kryteria, ale wątpliwości budzą jego motywacje. Jeśli bowiem dyrektor hurtowni, który zarabia 20 tys. zł miesięcznie, nagle woli 3 tys. zł, robimy się czujni.

Paweł Trzciński - rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Źródło: Rzeczpospolita

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.