Kilka miesięcy temu rząd uznał, że dominowanie rynku przez zagraniczne podmioty jest złe i wprowadził nowelizację ustawy, tzw. Aptekę dla Aptekarza. Dziś przedstawiciele tychże podmiotów walczą, aby zmiany cofnąć, gdyż ich zdaniem są złe i psują rynek.
Nowelizacja, zwana "apteką dla aptekarza", wprowadziła przeregulowany i restrykcyjny model rynku, niespotykany w rozwiniętych krajach. Zabetonowała rynek aptek i wpływa na spadek ich liczby oraz wzrost cen.
dr Dobrawa Biadun, radca prawnt z Konfederacji Lewiatan
Lewiatan wydaje się nie dostrzegać faktu, iż obecnie 70 proc. europejskich aptek objętych jest szczegółowymi regulacjami (m.in. Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Dania, Belgia). Ustawa jest zgodna z Konstytucją RP i szeroko rozumianym prawem unijnym.
Naczelna Izba Aptekarska
Zabetonowany rynek?
Starzy aptekarze tracą zezwolenia?
Mamy już przykłady aptek, które z uwagi na wypowiedzenie umowy najmu oraz regulacje wprowadzone przez ustawę, zostały lub zostaną zlikwidowane. Przeczy to zapewnieniom wyrażanym na etapie wprowadzania nowego Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którymi zmiana prawa miała dotyczyć tylko i wyłącznie nowych aptek, które powstaną po wejściu w życie przepisów. Potwierdza zaś argumenty przedsiębiorców, że w nowych warunkach prawnych aptekę można tylko stracić, i to nie ze swojej winy.
dr Dobrawa Biadun, radca prawny z Konfederacji Lewiatan
Dziennik Gazeta Prawna
Komunikat Konfederacji Lewiatan - kliknij tutaj
Komunikat NIA - kliknij tutaj.