Co jest ważniejsze w sytuacji, w której pacjent chce zrealizować receptę na środki antykoncepcyjne? Dyskusja ta wywołuje wiele emocji, bo naprzeciw przesłankom ideologicznym stoi prawo do dostępu do leków, zatajanie powodów dla których odmawia się sprzedaży czy co najważniejsze - kwestie zdrowotne pacjentów.
Z przepisów Konstytucji można wywodzić, że każdy obywatel ma prawo do działania zgodnie z własnym sumieniem, również farmaceuta. Natomiast z przepisów obecnie obowiązującego prawa wynika, wynika, że apteka, kierownik apteki, który organizuje pracę apteki powinien zapewnić pacjentom dostęp do wszystkich leków.
Paweł Trzciński - Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Nie czuję konfliktu z sumieniem momenty, w którym zdejmuje się lek z półki i podaje pacjentowi. De facto, jeżeli lekarz wypisuje pacjentowi lek to znaczy, że jest to lek potrzebny. Jeżeli o tym, czy ten lek dostanie pacjent ma decydować farmaceuta jest to sprzeczne z logiką, gdyż farmaceuta de facto nie ma informacji nt. stanu zdrowia tego pacjenta i przyczyny dlaczego ten lek został wydany.
dr Grzegorz Południewski - ginekolog
Nie podważam decyzji, bo jak ja bym podważała decyzję to np. zabrałabym pacjentce tę receptę i powiedziała, że ten środek jest dla niej niedobry i ona nie może go wykupić.
Małgorzata Prusak - Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski
Ona (farmaceutka- red.) nie jest partnerem dla pacjenta, dla pacjenta partnerem jest lekarz. Farmaceuta jest partnerem handlowym, on udostępnia coś, co między nami mówiąc, w większości jest truciznami, bo leki to trucizny w małych stężeniach. Dlatego rolą farmaceuty jest dostarczenie odpowiedniej substancji, w odpowiednim stężeniu, odpowiedniemu człowiekowi. Nie róbmy z tego filozofii.
dr Grzegorz Południewski - ginekolog