Wszczęciem postępowania prokuratury skończyło się podanie dziesięciu rodzajów szczepionek w dziesięciu podmiotach leczniczych.
Do sytuacji podawania pacjentom niewłaściwie przechowywanych szczepionek miało dojść w lubuskich przychodniach, w których w październiku 2017 po burzach i wichurach nastąpiły przerwy w dostawie prądu.
Postępowanie zostało zainicjowane licznymi doniesieniami prasowymi oraz zawiadomieniem wojewody lubuskiego i Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Na podstawie wydruków temperatur pochodzących z rejestratorów umieszczonych w urządzeniach chłodniczych, w których przechowywano szczepionki, ustalono, że brak dopływu energii elektrycznej spowodował przekroczenie szczepionek [...]
Iwona Chrobak-Farquharson, p.o. rzecznika szczecińskiej prokuratury regionalnej.
Nie ma zagrożenia dla pacjentów
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze posiada zapewnienie producentów szczepionek, iż warunki termiczne, jakie zaistniały w wyniku przerwy w dostawie prądu na niektórych oddziałach, nie wpłynęły na jakość i stabilność szczepionek. To oznacza, że preparaty nie straciły nic ze swoich właściwości leczniczych i nie było w związku z tym przeciwwskazań do ich podania.
Sylwia Malcher-Nowak, kierownik Biura Zarządu z Sekcją Sekretariatu Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.