Strach przed lekami generycznymi

Strach przed lekami generycznymi

Opublikowany

Każdy szczegół wpływa na percepcję pacjentów, którym poleca się odpowiedniki leków innowacyjnych. Weneryk, geriatryk, czy degeneryk - skojarzeń z określeniem "leki generyczne" może być wiele i nieszczęśliwie - nie są one pozytywne. 

Pacjenci boją się, że jeżeli coś jest tańsze to jest gorsze. Nie chcą leczyć się za pomocą środków, które określa się jako "zamienniki" czy "odpowiedniki". Do tych obaw dochodzi szum informacyjny, który wytwarzają także lekarze. Pacjent słuchając takiej retoryki nie będzie pozytywnie nastawiony wobec terapii lekami biopodobnymi.

Wszystko to stało się impulsem do działania specjalistów, którzy postanowili wspólnie wydać „Stanowisko ekspertów w sprawie zamiennictwa leków”, która odnosi się do  naukowo potwierdzonych i gruntownie przeanalizowanych danych  świadczących o bezpieczeństwie stosowania i efektywności klinicznej  procesu zamiennictwa leków.
Pod dokumentem podpis złożyli  przedstawiciele:

- Ministerstwa Zdrowia,
- Polskiej Akademii Nauk,  
- Narodowego Funduszu Zdrowia,
- Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych,  
- Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
- Głównego Inspektoratu  farmaceutycznego,
- Naczelnej Izby Aptekarskiej, Narodowego Instytutu  Leków,
- Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz
- Polskiego Związku  Pracodawców Przemysłu farmaceutycznego.

Stanowisko to jest zgodne z  wiedzą naukową oraz regulacjami prawnymi obowiązującymi w Polsce oraz  Unii Europejskiej.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu farmaceutycznego, który był   organizatorem konferencji zamierza wystąpić z inicjatywą zmian w  ustawie  refundacyjnej i prawie farmaceutycznym. – Będzie ona dotyczyć  zamiany  określenia „odpowiednik” na „lek równoważny”. Szerzenie   nieuzasadnionych obaw wobec równoważnej skuteczności i bezpieczeństwa   leków wchodzących na rynek w warunkach konkurencji rynkowej może   skutkować rosnącym brakiem zaufania pacjentów, a nawet lekarzy, do w   pełni wartościowych terapii. I nie chodzi tylko o to, że pacjenci   unikając zamiennictwa zapłacą więcej, ale najbardziej szkodliwym   skutkiem jest całkowite zaprzestanie leczenia.

Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF

Źródło: nia.org.pl - kliknij, aby przeczytać więcej.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.