Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty. Co z klauzulą sumienia?

Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty. Co z klauzulą sumienia?

Opublikowany

Komisja ds. Petycji przyjęła adresowany do ministra zdrowia dezyderat, w którym wskazuje na potrzebę szczegółowego sprecyzowania kwestii klauzuli sumienia. Odpowiedź powinna pojawić się w ciągu 30 dni.

Minister ma różne możliwości. Może podzielić stanowisko komisji i zająć się problemem. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że właśnie taka będzie odpowiedź, zwłaszcza że toczą się prace nad nową ustawą o zawodzie farmaceuty.

dr Marcin Olszówka, koordynator Zespołu Analitycznego Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

W opracowanym przez sejmową Komisję ds. Petycji dezyderacie zbyt duży  akcent położono na zapewnienie dostępu do wszystkich dopuszczonych na  rynek farmaceutyków. Jeśli miałoby to być realizowane za pośrednictwem  farmaceuty i apteki, de facto ograniczy korzystanie ze sprzeciwu  sumienia i samo w sobie będzie sprzeczne z istotą wolności sumienia.

Małgorzata Prusak - prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski

Kwestia wprowadzenia do ustawy instytucji klauzuli sumienia jest skomplikowana. Z jednej strony przepis analogiczny do tego, z którego korzystają lekarze, pielęgniarki i położone, dawałby farmaceutom wyraźną podstawę prawną do odmowy np. wydawania preparatów, których działanie jest niezgodne z ich sumieniem. Z drugiej strony klauzula sumienia zawiera również przepisy ograniczające dowolność postępowania oraz może nakładać dodatkowe obowiązki, np. konieczność odnotowania i uzasadnienia odmowy wskazania innego miejsca.

dr. hab. n. med. dr. n. praw. Jakub Pawlikowski, kierownik Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Źródło: Nasz Dziennik

Udostępnij

Powiązane artykuły
Pora na system

temu

Wielkimi krokami zbliża się kolejny termin, w którym ma ruszyć ZSMOPL, czyli Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. A to oznacza, że nadszedł moment, w którym podmioty, na które nałożony został obowiązek raportowania obrotu produktami leczniczymi, muszą zacząć przygotowania do jego wypełniania. Dotyczy to, oczywiście, aptek.
Tańsze leki dla rodzin wielodzietnych

temu

Po trzech latach od uchwalenia Karty Dużej Rodziny ustawodawca zadecydował, że włączy do programu również apteki.
Farmaceuci: "Nie chcemy ustalać odpłatności za lek"

temu

Kończą się konsultacje w sprawie rozporządzenia dotyczącego recept. Projekt nakłada na aptekarzy obowiązek weryfikacji odpłatności za lek ze względu na płeć i wiek. Farmaceuci stanowczo takiemu rozwiązaniu się sprzeciwiają.
Farmaceuci przed sądami pracy

temu

Pisząc zwykle o sprawach ważnych z prawnego czy rynkowego punktu widzenia, tracimy z oczu problemy jednostkowe. To błąd, bo życie zawodowe farmaceutów nie toczy się przecież na politycznych czy parlamentarnych salonach, ale w aptekach. W części z nich atmosfera i warunki pracy są znakomite, w innych niekoniecznie. Zdarza się, że aptekarze muszą ulegać naciskom właścicieli placówek w obawie przed utratąpracy. A gdy protestują, czasem są za to zwalniani. Ich sprawy trafiają wówczas do sądów pracy...
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.