Zmiana stawek VAT obciąża farmaceutów

Zmiana stawek VAT obciąża farmaceutów

Opublikowany

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, niektóre produkty, związane z ochroną zdrowia, które obecnie opodatkowane są obniżoną stawką VAT 8%, objęte zostaną stawką podstawową VAT 23%.

Nie wszystkie wymienione w załączniku do ustawy o VAT towary automatycznie zostaną objęte podstawową 23% stawką VAT. Niektóre z towarów, mogą stanowić wyrób medyczny, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i pozostają na dotychczasowej 8% stawce opodatkowania.

UWAGA! Aktualnie nie są jednak dostępne wykazy udostępniające informacje o wyrobach medycznych, co w konsekwencji powoduje całkowite przerzucenie na farmaceutów obowiązku i odpowiedzialności, związanej z określeniem prawidłowej stawki podatku VAT dla tysięcy produktów.

Powyższe utrudnia tym samym pracę także producentów systemów aptecznych. Wskazują oni jednak, że w miarę pozyskiwania nowych informacji będą je zmieniać w bieżących aktualizacjach systemów.

Źródło: nia.org.pl

Cały tekst ustawy dostępny jest pod adresem: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/86/1

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.