Za mało farmaceutów czy za dużo aptek?

Za mało farmaceutów czy za dużo aptek?

Opublikowany

Co jest rzeczywistą przyczyną tego, że w 11 na 16 wójewództw nie ma wystarczającej liczby farmaceutów? Mamy za dużo aptek czy za mało farmaceutów?

Sytuacja jest zła nie dlatego, że jest za mało farmaceutów, al dlatego, że jest za dużo aptek. (...) Na fali wzrostu liczby aptek w pewnym momencie zaczęło brakować farmaceutów do zapewnienia funkcjonowania placówek zgodnie z art. 92. (...) Poza tym duża liczba aptek i konkurencja między nimi doprowadziła do zmniejszenia ich rentowności. Wielu właścicieli aptek po prostu nie było już stać na zatrudnienie trzech farmaceutów, dlatego braki kadrowe zaczęli łatać technikami farmaceutycznymi. (...) Poprawić te sytuację można jedynie przez bardziej rygorystyczne kontrolowanie aptek i karanie ich za brak farmaceuty na zmianie. Tylko groźba utraty zezwolenia z powodu niedawania rękojmi należytego powadzenia apteki jest w stanie zmotywować właścicieli placówek do zatrudnienia liczby farmaceutów gwarantującej jej funkcjonowanie zgodne z przepisami.

Łukasz Waligórski - członek NRA, redaktor naczelny mgr.farm

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.