Zdesperowani pacjenci wolą dializy niż przeszczep

Zdesperowani pacjenci wolą dializy niż przeszczep

Coraz więcej chorych rezygnuje z przeszczepu z powodu wzrostu kosztów leczenia po transplantacji. Leki immunosupresyjne drożeją z listy na listę.

Niedawno dwóch chorych nefrologicznie powiedziało mi, że rezygnują z przeszczepu, bo nie będzie ich stać na leki immunosupresyjne.

prof. Tomasz Grodzki, transplantolog i chirug klatki piersiowej

Efekt jest taki, że pacjenci wolą pozostawiać przy refundowanych dializach i spędzać na oddziale 3 dni w tygodniu niż poddać się przeszczepowi i martwić się za co kupią leki.

Trzy dni w tygodniu spędzone na oddziale dializ nie są takie straszne, kiedy ma się perspektywę wydawania do końca życia kilkuset złotych miesięcznie na leki, bez których nie można żyć. Dla wielu te kilkaset złotych to cała renta.

Mimo wielu próśb ze strony lekarzy i pacjentów ministerstwo zdrowia za każdym razem odpowiada tak samo - że podwyżki mają związek z wejściem na listę refundacyjną tańszych odpowiedników leków oryginalnych.

Sęk w tym, że lekarze twierdzą, iż każda minimalna różnica między lekiem oryginalnym a lekiem generycznym może być niebezpieczna i przyczynić się do odrzucenia przeszczepu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.